Primul Hram la Așezământul din München-Aubing

Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci (12 septembrie) am avut bucuria de a serba primul hram al Bisericii noastre nou construite, la o zi după împlinirea a 10 ani de la Slujba Punerii Pietrei de Temelie, săvârșită de Preafericitul Părinte Daniel la 11 septembrie 2011. Ne-am bucurat de prezența în mijlocul nostru a ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, precum şi a părintelui Alexandru Nan, parohul Parohiei „Nașterea Domnului” din München şi protopopul Bavariei.

Frumuseţea bisericii nou construite, prezenţa unui sobor numeros de slujitori, participarea credincioşilor, mulţi din ei îmbrăcaţi în port popular, la cântare şi rugăciune împreună cu grupul coral, numărul mare de copii, cuvântul deosebit de frumos de învăţătură rostit de părintele prof. Daniel Benga şi cuvintele de apreciere şi încurajare ale ÎPS Mitropolit Serafim, toate acestea au făcut ca atmosfera din cadrul Sf. Liturghii să fie una deosebită.
La finalul Sf. Liturghii, părintele Petru Deaconu a fost hirotesit ca şi duhovnic, pentru a putea fi la dispoziţia credincioşilor şi pentru spovedanie şi îndrumare duhovnicească.
În continuare, bucuria şi comuniunea din biserică au fost prelungite la agapa ţinută la Restaurantul Transilvania din apropiere, unde am fost întâmpinaţi cu bucurie şi de „Ansamblul Ciuleandra” şi unde ne-am putut bucura, nu doar de bucatele tradiţionale româneşti, ci şi de frumuseţea naturii şi comuniunea românească.
Mulţumim lui Dumnezeu atât pentru ziua de ieri, cât şi pentru întreaga minune lucrată şi prin noi, pentru noi, respectiv pentru darul de a avea un Așezământ care să devină tot mai mult inima comunităţii noastre.
Cu recunoştinţă şi bucurie,
+ Episcopul Sofian

Mai multe fotografii, aici.