Rugăciuni pentru copii și tineri la început de an școlar, în cea mai veche parohie bavareză

Ca și-n anii trecuți, duminică, 12 septembrie 2021, în Parohia „Nașterea Domnului” și „Sf. Cuv. Parascheva de la Iași” din München, părintele protopop dr. Alexandru Nan și pr. Iulian Dulgheru au citit, la sfârșitul Sfintei Liturghii, rugăciunile de binecuvântare pentru copiii și tinerii parohiei.

Cereri pentru copii și tineri au fost făcute și-n cadrul Sf. Liturghii, oficiată de către pr. Iulian Dulgheru și diaconii Marius Ciorbea și Nicolae Canciu. La momentul potrivit, cei peste 50 de copii și tineri s-au împărtășit cu Sf. Taine. Așa cum ne-a relatat pr. Alexandru Nan:

„În cadrul Parohiei „Nașterea Domnului” din München funcționează de mai mulți ani o „Școală de Română” (parohială), fiind oferite cursuri de Religie, Limba română, Istoria României, dar și alte activități cum ar fi: cor, confecționat mărțișoare.

Din această toamnă se mai adaugă și alte activități, cum ar fi: curs de chitară, cusut pe etamină etc. Anul trecut aceste activități au fost sprijinite financiar printr-un program derulat sub patronajul Ministerului Românilor de Pretutindeni. Nădăjduim ca și-n acest an, activitățile pe care le desfășurăm să fie sprijinite de către Ministerul mai sus numit“.

Cursurile Școlii de Română pentru anul școlar 2021/22 vor fi reluate vineri, 17 septembrie. Înscrierea copiilor se mai poate face, atât la pr. paroh Alexandru Nan (pr.alexandrunan@yahoo.de), cât și direct la doamna profesoară Luminița Orha, coordonatoarea acestei școli (lumiorha@yahoo.com).

Rugăciune pentru copii la început de an școlar

„Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu cel viu, ajută-mi să treacă cu bine acest nou an şcolar ce se începe în această zi. Cel ce ne-ai cerut să fim înţelepţi ca şerpii şi blânzi ca porumbeii, luminează-ne cugetele să învăţăm ceea ce trebuie, ca să fim bine pregătiţi pentru viaţa care ne aşteaptă. Tu ştii ce e bine şi ce e rău. În mâinile Tale sunt vieţile noastre. Crezând că ne este de folos să ieşim încununaţi cu cunoştinţe din această şcoală, Te rugăm să arăţi şi de această dată puterea ajutorului Tău. Dar să nu fie după voia nostre, Doamne, ci după voia Ta cea sfântă, că Tu ne iubeşti şi ştii ce ne este cu adevărat de folos.

Doamne, ajută-ne pe noi să nu căutăm slava lumească, ce este degrab trecătoare, ci să căutăm vieţuirea curată şi sfântă, ca să dobândesc Împărăţia cerurilor. Vieţile oamenilor sunt pline de încercări. Ce folos vom avea dacă vom câştiga bunătăţile vremelnice, de nu le vom dobândi şi pe cele veşnice? Ce folos vom avea de ne vom lăuda în lumea aceasta, dacă faptele noastre nu sunt bineplăcute Ţie? Ajută-ne, Dumnezeule, că numai la Tine să căutăm împlinirea noastră şi să preaslăvim în vecii vecilor Numele Tău cel Sfânt, al Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh”. Amin.