Primul preot pentru românii ortodocşi din Osnabrück

Românii ortodocşi din Osnabrück au, începând din această lună, un preot care se va îngriji de cele duhovniceşti ale lor.

În data de 4 octombrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a hirotonit pe Părintele diacon Bogdan Ilie întru preot, încredinţându-i misiunea de a organiza o nouă parohie în Osnabrück, ca urmare a necesităţii  crescânde a unei noi biserici în acest oraş important din landul Niedersachsen (peste 155.000 de locuitori), unde numărul românilor este foarte mare.

 

Părintele Bogdan Ilie s-a născut în 1982 şi a absolvit Seminarul Teologic Monahal din cadrul Mânăstirii Caldaruşani (2002) şi Facultatea de Teologie Ortodoxă din Sibiu (2006), urmând şi cursurile de master ale Facultăţii Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti. Căsătorit în 2011 cu doamna Simona, de profesie medic, cei doi sunt părinţii unui băiat şi aşteaptă încă un copil. Familia s-a stabilit în 2012 în landul Nordrhein-Westfalen.

Îi dorim părintelui Bogdan Ilie o slujire rodnică şi plină de har întru slava Bisericii lui Hristos!

Date de contact

https://www.facebook.com/Biserica-Ortodox%C4%83-Rom%C3%A2n%C4%83-din-Osnabr%C3%BCck-Germania-1647518468858453/

https://bisericaortodoxaosnabruck.wordpress.com/