Concert de colinde la Parohia din Konstanz

„Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, că a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu. Adevăr vă grăiesc: Cine nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un copil, nu va intra în ea.” Evanghelia după Luca 18:16-17

Corul Parohiei din Konstanz, „Sfânta Cecilia”, a susţinut sâmbătă, 5 decembrie 2015, un concert de colinde. A fost un moment greu de exprimat în cuvinte. Timp de 2 ore am călătorit cu un zâmbet larg pe faţă şi cu multă bucurie în suflet pe uliţa copilăriei noastre. Vocile cristaline şi portul popular ne-au adus aminte de România noastră dragă, zugrăvită acum în culori calde, de părinţii şi de bunicii noştri, de momentele în care mergeam şi noi la colindat.

Parcă dorul de casă s-a mai dus un pic printre “ai noştri”, oameni care au un trecut comun cu noi, care vorbesc aceeaşi limbă şi împărtăşesc aceleaşi tradiţii. Am cântat cu toţii, cu sufletul, chiar dacă în momentele obişnuite ne plângem că nu avem voce. Bucuria a fost şi mai mare atunci când invitaţii noştri de origine germană au aplaudat fiecare moment cu entuziasm, semn că s-au simţit bine şi le-a plăcut spectacolul nostru.

Evenimentul a fost deschis de Părintele Paroh, Ionel Nemeş, un om blând şi bun, care prin dăruirea sa reuşeşte să transforme comunitatea de credincioşi într-o mare familie. Mereu când păşeşti pe uşile bisericii ai senzaţia că eşti acasă, printre cei dragi ai tăi. Acesta ne-a explicat că asistăm la un concert caritabil care îşi propune să strângă bani pentru două cauze importante: oferirea unui sprijin Părintelui Tănase de la Valea Plopului, care are în îngrijire peste 400 de copii, şi proiectul ACK Konstanz: „Runder Tisch zur Begleitung von Flüchtlingen“. Pentru ca aceste informaţii să ajungă şi la persoanele vorbitoare de limbă germană, doamna Ana Creţu a tradus toate informaţiile furnizate de părintele Ionel Nemeş invitaţilor noştri. La concert au fost prezenţi şi trei emigranţi din Eritreea, doi dintre ei creştini şi al treilea musulman.

În prima parte a concertului i-am putut asculta pe membrii corului, sub îndrumarea dirijoarei Georgeta Cîrstea. Colindele româneşti, dar şi cele din repertoriul internaţional, au prins viaţă în capela Konradihaus. Cu toate că este un cor format din oameni care, în viaţa de zi cu zi îşi câştigă existenţa altfel decât prin muzică, totul a fost impecabil. Au existat scenarii, intrări şi ieşiri realizate frumos, totul părea desprins dintr-un concert de profesionişti.

Cu mai puţină experienţă, însă cu mult talent, copiii parohiei din Konstanz au reuşit să strângă cele mai multe zâmbete şi cele mai multe aplauze. Îmbrăcaţi toţi în costume tradiţionale, zugrăvite în culori vii, ne-au colindat şi ne-au încântat ochii şi sufletul. Doamna preoteasă a fost cea care, cu multă iubire şi răbdare, s-a ocupat de repetiţii şi a oferit fiecărui copil oportunitatea de a face ce ştie mai bine. În timpul concertului a stat ca o mamă lângă ei şi i-a îndrumat.

Probabil cel mai frumos moment a fost pentru toţi cei prezenţi interpretarea colindei ”Hoila” de fiecare părinte din cor împreună cu copilul sau copiii acestuia. Au fost clipe pline de emoţie şi de bucurie. Aşa cum spune tradiţia, copiii au fost răsplătiţi cu colaci şi portocale.

Concertul a fost încheiat ciclic, cu un alt set de colinde interpretate de corul Parohiei din Konstanz.

Pentru acest concert trebuie să mulţumim Părintelui Paroh, Ionel Nemeş, pentru că reuşeşte să atragă în jurul său mulţi oameni care ştiu să dăruiască timpul şi talentul lor, doamnei preotese, Eugenia Nemeş, pentru iubirea şi dăruirea pe care ni le oferă tuturor, asemenea unei mame, dirijoarei Georgeta Cîrstea pentru profesionalismul şi efortul de a coordona acest concert, corului parohiei din Konstanz, copiilor şi tuturor oamenilor care au contribuit cu fapta sau cu gândul bun la acest concert.

În urma donaţiilor s-a strâns suma de 1860 euro, bani care vor ajunge la cele două proiecte amintite mai sus.

Florentina Arghir