Proiectul „Centrul Comunitar – sprijin pentru păstrarea identității românești în Carintia”

COMUNICAT DE PRESĂ

Comunitatea Ortodoxă Română „La Sfântă Înviere” din Carintia, Austria, implementează Proiectul „Centrul Comunitar – sprijin pentru păstrarea identității românești în Carintia”, finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni

Cu recunoștință anunțăm acceptarea cererii de obținere a sprijinului financiar din partea Departamentului pentru Românii de Pretutindeni pentru implementarea proiectului numit simbolic, dar cu profundă semnificație, „Centrul Comunitar – sprijin pentru păstrarea identității românești în Carintia”. Proiectul se va desfășura în perioada 01.01.2024 – 01.11.2024.

Ca urmare a creșterii numărului de români stabiliți în Landul Carintia, s-a simțit nevoia consolidării comunității creștinilor ortodocși și s-a intensificat dorința unei vieți duhovnicești mai active, prin realizarea unui nucleu de promovare a culturii și spiritualității românești.  Actuala locație a comunității, Biserica romano-catolică „Kreuzberglkirche”, este improprie desfășurării în condiții decente a diferitelor întruniri parohiale precum și cultural-educaționale, datorită lipsei apei potabile, a grupului sanitar, a încălzirii pe timp de iarnă și a unei încăperi necesare activităților post-liturgice.

Prin finalizarea construcției a întregului Centru Parohial urmează a se înlătura deficiențele menționate. Astfel comunitatea va beneficia de o sala parohiala, birou parohial, bibliotecă si grup sanitar, care vor acoperi necesitățile stringente ale parohiei.

Obiectivele specifice din acest proiect sunt printre altele: promovarea și protejarea valorilor religioase, culturale și tradiționale ale poporului român; întărirea conștiinței de neam și a apartenenței în context european; dezvoltarea identitară prin raportare la comunitatea religioasă din zonă; cultivarea interesului și atașamentului față de tradițiile poporului român și perpetuarea lor, etc. Împlinirea acestor obiective va favoriza atingerea rezultatelor așteptate, iar Centrul comunitar va putea oferi posibilitatea de a organiza ateliere culturale, literare și creative, evenimente pentru copii și adulți, amenajarea unei biblioteci cu literatură românească, activități consulareși organizarea unor evenimente tradiționale pentru a promova imaginea României în Landul Carintia. Astfel se evită înstrăinarea românilor din aceasta zonă de Țara Mamă, punând la dispoziția doritorilor posibilitatea de a rămâne în contact permanent cu limba maternă si tradițiile naționale.

Ne exprimăm recunoștința față de Departamentul pentru Romanii de Pretutindeni, iar vestea că cererea noastră de finanțare a fost acceptată ne-a adus mare bucurie pe care o împărtășim cu întreaga comunitate din Carintia și cu românii de pretutindeni.

Secretariatul comunității

Klagenfurt, Austria

PFARREI „Hl. Märtyrer Demetrios, der Myronspender”
ANSCHRIFT: 9020 Klagenfurt, Österreich
BANK: IBAN – AT03 2070 6044 0035 3829
Kärntner Sparkassa, BIC KSPKAT2KXXX

Telefon: + 43 699 11989672
E-Mail: pr.ipati@rumkirche.at
Web: www.rumkirche-klagenfurt.at