„Noaptea bisericilor deschise” în Parohia Sankt Pölten, Austria

Parohia Ortodoxă Română „Sf. Ipolit Romanul și Sf. Martiri Brâncoveni” a participat cu un program religios-cultural la „Noaptea bisericilor deschise/Lange Nacht der Kirchen”, acțiune interconfesională ajunsă la cea de-a 19-a ediție. Evenimentul de anul acesta, la care s-au înscris peste 700 de comunități creștine din Austria, majoritatea romano-catolice, a avut loc pe data de 7 iunie.

Din programul structurat pe cinci secțiuni au făcut parte atât cântări bizantine, care au oferit publicului o perspectivă asupra atmosferei spirituale a slujbelor bisericești ortodoxe, cât și fragmente din piese de muzică clasică, interpretate la vioară și pian de tineri soliști cu vârste cuprinse între 7 și 10 ani.

Cântările liturgice selectate din cântările Sfintei Liturghii (Antifonul I, Sfinte Dumnezeule… și Tatăl nostru), din cântările Vecerniei (Doamne strigat-am…), din cântările specifice perioadei Penticostarului (Hristos a înviat, Luminânda Învierii și Axionul Învierii), s-au încheiat cu arhicunoscutul imn ”Fecioară Maică Maria/Agni Parthene“ compus de sfântul Nectarie al Eghinei. Acestea au fost intonate în limbile română și germană de un trio dirijat de solista Teodora Forßbohm.

Programul a fost moderat de părintele paroh, care a explicat structura calendarului bisericesc și centralitatea Sfintei Liturghii în cultul ortodox. Totodată s-au prezentat sumar feluritele moduri de reprezentare a icoanelor Maicii Domnului, făcându-se referire și la proiectul iconografic bizantin al bisericii ortodoxe române din St. Pölten.

La final, oaspeții ecumenici, unii veniți de la distanțe mari, au fost invitați la o agapă, unde au avut posibilitatea să adreseze întrebări interpreților și să intre în comunicare cu membrii parohiei.

Pr. Cătălin Florin Soare