PS Ignatie al Hușilor și corala „Armonia”, oaspeți de seamă la Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim vineri 5.05 a.c., în Biserica „Sf. Ap. Andrei” din Viena s-a săvârşit Sf. Maslu sub protia Preasfinţitului Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor şi cu cântarea excepţionalului cor „Armonia”.
În cuvântul de învăţătură Părintele Episcop Ignatie, plecând de la exemplul femeii canaaneience (Matei 15,21-28), a acentuat stăruinţa noastră în a cere insistent ajutorul divin spre tămăduire din bolile sufleteşti şi trupeşti.
După slujbă, corala ortodoxă bărbătească „Armonia” venită din Constanţa, a oferit un buchetul muzical celor prezenţi. Cu o zi înainte această corală condusă de Arhid. Lector. Univ. Dr. Iulian Dumitru a susţinut, cu mare succes, un concert în Karlskirche din centrul Vienei. Au răsunat în cele două biserici vieneze glasul divin al cântecelor religioase interpretate de acest minunat ansamblu coral românesc, şi au încărcat sufletul de bucurie creștinească şi românească. La aceste concerte au participat şi: Excelenţa Sa, Domnul Ambasador Emil Hurezeanu, D-na Andrea Dincă, Director al Institutului Cultural Român din Viena, D-na Laura Hant, preşedinta Asociaţiei „Mihai Eminescu” din Viena alături de mulţi români şi austrieci.

Pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Viena, părintele paroh Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, a transmis alese felicitări corului şi mulţumiri Institutului Cultural Român şi Asociaţiei „Mihai Eminescu” din Viena pentru susţinerea şi realizarea acestei iniţiative culturale.