Conferințe despre medicină și credință, la Viena

Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena a avut bucuria şi şansa să se întâlnească duminică, 14 mai, cu apreciatul prof. dr. Dumitru Constantin Dulcan şi cu doamna Titiana Popa care au susţinut comunicări-conferinţe de mare importanţă intitulate: „Puterea cuvântului în practica de autovindecare“, respectiv: „Credința în contextul medicinei actuale“.
Cei prezenţi s-au bucurat şi s-au folosit de prezentările făcute. D-na Titiana Popa a făcut şi câteva demonstraţii practice pe voluntarii din audiență. Participanţilor la conferințe li s-au explicat multe din tainele corpului şi al sufletului omenesc pentru a înţelege cauzele care duc la dezechilibre şi şansele măreţe pentru însănătoşirea şi reechilibrarea umană.
La conferințele celor doi invitați, duminică seara, împreună cu medici români din Viena, credincioșii din parohie au avut onoarea şi bucuria de a gusta din darul slujirii cuvântului şi al actoriei maestrului Constantin Chiriac, directorul Teatrului de la Sibiu şi de a asculta Baladei lui Ciprian Porumbescu, în interpretarea violonistului Mario Botiș, fiu al parohiei.
La această întâlnire au participat şi Excelenţa Sa Dl. Emil Hurezeanu, Ambasadorul României la Viena, D-na Ramona Miletic, viceprimar al sectorului 11 din Viena și alte distinse personalități.
În încheiere, Părintele paroh Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, a adresat alese muţumiri şi felicitări celor doi conferențiari, celor doi artişti, precum şi tuturor celor care au luat parte la aceste întruniri şi comunicări interesante şi folositoare.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Viena.