PS Sofian Brașoveanul a primit premiul „Constantin Brâncoveanu”

Fundația Alexandrion a organizat miercuri, 23 mai 2018, Gala Premiilor Constantin Brâncoveanu la Casa Artiștilor din München. În cadrul evenimentului, ajuns la cea de a doua ediție internațională (anul trecut fiind susținut în Marea Britanie), au fost premiați atât oameni de cultură, cât și personalități de business cu rezultate deosebite în peisajul economic românesc sau german. În cadrul galei, au fost oferite șase premii Constantin Brâncoveanu și două Diplome de Onoare ale Fundației.

 Între cei premiaţi s-a aflat şi Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar Sofian Braşoveanul, despre care semnatarii propunerii de nominalizare au arătat că „se străduiește neîncetat să promoveze cultura și identitatea neamului românesc, mărturisind credința noastră ortodoxă pe meleaguri apusene”. Ca expresie a acestei străduinţe, juriul a apreciat în mod deosebit, conform distincţiei acordate, fondarea Asociaţiei Tinerilor Ortodocşi Români din Germania, în anul 2008, al cărei Preşedinte este, iniţierea Ciclului de Conferinţe „100 de ani România”, ciclu organizat cu prilejul sărbătoririi în acest an al Centenarului Marii Uniri de la 1918, precum şi iniţierea şi coordonarea de către Preasfinţia Sa a proiectului de realizare a Aşezământului Bisericesc din München. Aşezământul, cuprinzând o biserică, o mănăstire reşedinţă episcopală şi un centru comunitar-parohial, este menit să ofere o infrastructură, atât de necesară, comunităţii româneşti ortodoxe din capitala bavareză, comunitate care depăşeşte 30.000 de români, să fie o ambasadă spirituală a culturii române şi a tradiţiei ortodoxe în Germania şi în întregul Occident.

 „În 2014, Fundația Alexandrion a început un demers unic. Prin organizarea Galelor Premiilor Constantin Brâncoveanu, ne-am propus să îi găsim și să-i răsplătim pe oamenii aceia excepționali care întruchipează valorile spirituale ale României și ale Europei de ieri, de azi și de mâine. Astăzi, a venit momentul sa ne uităm la diasporă, o sursă nesecată de inspirație și determinare. Vrem ca românii performanți din Germania să știe că îi prețuim“, a spus Nawaf Salameh, președintele Fundației Alexandrion.

Președintele juriului a fost academicianul Dan Berindei, din juriu mai făcând parte prof. univ. dr. Andrei Marga (vicepreședinte), artiști, scriitori.

Laureații Galei Constantin Brâncoveanu au fost:

Preasfințitul Sofian Braşoveanul și  premiat pentru fondarea  Asociaţiei Tinerilor Ortodocşi din Germania, pentru ciclul de conferinţe ”100  de  ani România”.

Preacucernicul Părinte Ic. Stavr. Simion Felecan, premiat pentru ctitorirea Bisericii Buna Vestire din München.

Prof. dr. Harald Zimmermann, premiat pentru întreaga sa carieră dedicată cercetării și scrierii istoriei germane și pentru lucrările dedicate Transilvaniei medievale.

Prof.dr. Adrian Ursulescu, premiat pentru performanțele sale unice în chirurgia cardică minimalinvazivă şi pentru cursurile pe care le ţine în România, la Universitățile din Arad, Timișoara și Oradea.

Mircea Carp, premiat pentru o carieră exemplară de jurnalist, trăită după anii din tranşeele celui de – Al Doilea Război Mondial. Şi, totodată, pentru dreapta linie ținută la posturile de Radio Vocea Americii și Radio Europa Liberă.

Au fost premiați și oamenii de afaceri: Teodor Garabet, Albrecht Hornbach și au fost oferite diplome de onoare domnilor Pavel Chihaia, cercetător al istoriei artei românești și Florin Zaheu, preşedinte al Asociaţiei de cultură germano-române „Gerrum“ din Stuttgart.

La evenimentul desfășurat în capitala Bavariei au luat parte ambasadorul României de la Berlin, E.S. Emil Hurezeanu, Consulul General al României din München, doamna Iulia Ramona Chiriac și alți diplomați străini acreditați la München, dar și invitaţi speciali din cadrul cancelariei şi autorităţilor din landul bavarez.

În cadrul galei de miercuri au fost oferite șase premii Constantin Brâncoveanu și două Diplome de Onoare ale Fundației Alexandrion. Au fost premiați Prof. dr. Harald Zimmermann, omul de afaceri Teodor Garabet, Dr. Albrecht Hornbach, Preasfințitul Sofian Brașoveanul și părintele Simion Felecan, Prof. dr. Adrian Ursulescu, Mircea Carp, Pavel Chihaia și Florin Zaheu.

Surse: Site-ul Centrului Bisericesc Românesc din München și site-ul Fundației Alexandrion.