PS Varlaam Ploieșteanul, starețul Cernicăi și parohul român din Freiburg au pomenit-o pe Lidia Stăniloae

Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul a oficiat sâmbătă pomenirea de șapte ani a doamnei Lidia Ionescu Stăniloae, fiica părintelui Dumitru Stăniloae.

Ierarhului i s-au alăturat în slujire, la Biserica „Sf. Nicolae” a Mănăstirii Cernica, starețul obștii, Protos. Vasile Pârjol, și Pr. Mircea Tudorache, parohul român din Freiburg, comunitatea din care Lidia Stăniloae a făcut parte după ce a emigrat din România comunistă.

„Fiind delegat de către Prea Fericitul Părinte Patriarh Daniel a oficia împreună cu Părintele Stareț și cu părinții aici de față slujba de pomenire a doamnei Lidia Stăniloae, transmit un cuvânt părintesc de compasiune fiului doamnei Lidia Stăniloae, dl. Dumitru Horia Ionescu, care i-a arătat întotdeauna o mare recunoștință și care – după modelul mamei sale, care a cultivat cu stăruință amintirea părintelui său, a Părintelui Profesor Dumitru Stăniloae – se străduie și el să mențină aprinsă flacăra mamei sale, o adevărată personalitate a culturii, literaturii și spiritualității românești contemporane”, a spus Episcopul Vicar Patriarhal Varlaam Ploieșteanul.

„Părintele Patriarh a arătat o mare cinstire nu doar Părintelui Dumitru Stăniloae, îndrumătorul său, și doamnei preotese Maria, ci și fiicei acestora, găzduind la editurile Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, iar mai apoi la Editurile Patriarhiei Române cele mai multe dintre volumele publicate de dna. Lidia Stăniloae, pe care le-a onorat cu cuvinte de prefațare, de binecuvântare, apreciind pe de o parte talentul literar incontestabil al doamnei Lidia Stăniloae, iar pe de altă parte credința sa profundă și gândirea ei filosofică și teologică de mare anvergură.”

Ierarhul a descris-o pe Lidia Ionescu Stăniloae drept o personalitate complexă a culturii române și „o adevărată mărturisitoare a dreptei credințe în timpuri grele de persecuție comunistă, dar și în vremuri de libertate, și o mare misionară a Bisericii noastre, mai ales în comunitatea românească ortodoxă din Freiburg”.

„A fost o creștină profundă, întrucât a învățat tainele credinței și bucuriile care izvorăsc de aici, indiferent de greutățile și nenorocirile pe care viața le scoate înaintea unui om, în familia părinților ei, preotul Dumitru și preoteasa Maria, atmosferă pe cale o descrie cu multe detalii foarte importante pentru cei care vor să cunoască viața model a unui preot al altarului și a unui profesor de teologie în lucrarea Lumina faptelor în lumina cuvântului”, a continuat Preasfinția Sa. „Această carte este foarte valoroasă mai ales din perspectiva apropiatei canonizări a părintelui profesor Dumitru Stăniloae pe parcursul acestui an și a anului viitor 2025.”

„Astăzi, când comemorăm împlinirea a șapte ani de la trecerea la viața veșnică, ne rugăm Bunului Dumnezeu să-i răsplătească toată osteneala depusă în favoarea culturii, a Bisericii noastre, a spiritualității românești, să-i răsplătească multele încercări pe care le-a întâmpinat în viață, mai ales în perioada regimului comunist aici, în țară, dar și anii grei a exilului, în care a fost mistuită de dorul după părinții ei trupești, dar și după acest leagăn al copilăriei și tinereții sale marcată de întâlnirea cu personalități duhovnicești de primă anvergură care, iată, o parte dintre ei așteaptă acum momentul trecerii în Sinaxarul sau, în calendarul Bisericii noastre dreptmăritoare”, a mai spus Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul.

Lidia Stăniloae a studiat Fizica Atomică la Universitatea din București, unde a scris, sub conducerea acad. Horia Hulubei, prima lucrare din România despre teoria fisiunii nucleare.

Cariera de cercetător al Facultății de Fizică de la Universitatea din București i-a fost întreruptă când tatăl ei, părintele profesor Dumitru Stăniloae, cel mai mare teolog român, a fost arestat de regimul comunist pentru implicare într-un grup de cultură și spiritualitate cunoscut sub numele de „Rugul Aprins”.

Până în anii 1980, a fost profesoară de fizică la un liceu profesional din Capitală, apoi a emigrat în Germania, unde a fost cercetător la Universitatea din Freiburg. Este autoarea a numeroase cărți de poezie și proză, printre care și un roman istoric despre întemeierea orașul Freiburg, publicat în Germania.

Știre și imagini: www.basilica.ro

Mai multe imagini de la parastasul Doamnei Lidia Stăniloae, aici.