Radio Trinitas încheie proiectul „Identitatea românească în lume”

În această toamnă, reporteri ai postului de Radio „Trinitas” al Patriarhiei Române au vizitat 39 de comunități românești din Marea Britanie, Austria și Italia, realizând 222 de interviuri și 42 de reportaje despre identitatea românească. Acest program, intitulat „Identitatea românească în lume”, a fost susținut cu un ajutor financiar din partea Departamentului Politici pentru Relația cu Românii de Pretutindeni, al Ministerului Român al Afacerilor Externe.

Proiectul s-a încheiat prin organizarea unui Seminar Național despre „Identitatea românească în lume” care a avut loc marți, 17 noiembrie 2015, la Facultatea de Teologie „Justinian Patriarhul” sala „I.G. Coman”. Doamna Mihaela Morăraș, managerul proiectului „Identitatea românească în lume”, a declarat că scopul principal al acestui demers a fost mediatizarea imaginii pozitive a românilor în Diaspora și problemele legate de afirmarea identității culturale, lingvistice, etince și religioase, prin intermediul difuzării zilnice a rubricii „Români de lângă Români” și a emisiunii  „Dialogurile Trinitas”, la postul de radio al Patriarhiei Române.

Proiectul mediatic, a fost susținut prin finanțarea obținută din partea Departamentului Pentru Românii de Pretutindeni, prin Programul „Mihai Eminescu”, destinat în special reprezentanților mass-media, iar rezultatele proiectului în urma implementării lui sunt următoarele:

  • 2400 de români au beneficiat de informații legate de proiect și de materiale   promoționale;
  • 15 români și-au deschis propria afacere în domeniul IT, Transport internațional, Gastronomie, Educație și Mass-Media;
  • 1 Concert de muzică patriotică susținut pentru românii din Italia;
  • 1 Parteneriat alcătuit din 10 parteneri mass-media, educație și cultură;
  • 1 Concurs cu premii organizat zilnic de luni până vineri pentru ascultărorii emisiunii dedicate diasporei;
  • Știri și articole despre proiect

Un reportaj referitor la conferința de încheiere a proiectului, realizat de Trinitas TV, este disponibil mai jos: