Slujbă pentru românii ortodocși din Podersdorf am See

Pr. Emanuel Nuțu, Viena

Chiar în prima zi a Postului Naşterii Domnului, dorinţa fraților și surorilor noastre întru Ortodoxie și simțire românească, care se află pentru perioade de timp mai scurte sau mai lungi la muncă în localitatea Podersdorf am See şi în împrejurimi (Burgenland, la est de Viena), a fost împlinită. Pentru a doua oară în acest an, românii ortodocși de aici au putut participa la o slujbă oficiată în limba română.

Împreună cu credincioșii ortodocși români din Podersdorf am See, un orășel situat pe malul răsăritean al lacului Neusiedler, în estul Austriei, am săvârșit Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos și am rămas în suflet cu rugăciunea scurtă, dar atât de puternică și folositoare: „Iisuse Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă!”
După-amiaza acestei zile de duminică a fost una emoționantă, am ascultat rugăciunile cântate cu glasuri tremurânde, printre picături de lacrimi, de către aceste doamne care îngrijesc oameni bonavi, care văd suferința și încearcă să o aline prin grijă, răbdare si rugăciune. Toate au venit împreună cu cei de care poartă grijă. Au cântat pricesne pe care le-au învățat în puținul timp liber pe care îl au. A fost cu adevărat emoționant, iar dorul de casă și de cei dragi parcă s-a mai alinat puțin.
Agapa organizată după slujba religioasă în sala parohială a fost un moment de bucurie, în care am stat de vorbă față către față și am schimbat cuvinte cu doamnele din România, precum și cu doamna Haider Hermine, șefa Agenției „Pflegepartner Hermi Haider”, care gestionează din punct de vedere instituțional și administrativ asistența la domiciliu în localitate si care se gândește că aceste suflete au nevoie și de binecuvântarea Bisericii, ce le dă putere și răbdare în munca delicată pe care o fac. Bucurie a fost și întâlnirea cu părintele paroh Maurus, călugăr al ordinului cistercienilor din comunitatea de la Heiligenkreuz, prin a cărui bunăvoință și ospitalitate a fost posibilă organizarea evenimentului duhovnicesc în Biserica parohiei catolice din Podersdorf.
Dumnezeu să le binecuvinteze cu pace și bucurie, iar organizatoarelor și părintelui Maurus să le răsplătească prin darurile Sale cele bogate!