Recitalurile de colinde ale maestrului Ștefan Hrușcă – pregustare a bucuriei Crăciunului

La începutul Postului Nașterii Domnului românii din mai multe orașe germane au avut marea bucurie de a fi colindați de către unul dintre cei mai iubiți colindători care i-a dat neamul românesc si anume Ștefan Hrușcă în trei seri minunate și binecuvantate. În ultimul sfârșit de săptămână  din luna noiembrie, parohiile ”Sf. Dumitru cel Nou” din Dortmund, „Sf. Ștefan, Casius și Florentius ” din Bonn și „Sf. Apostol Bartolomeu ” din Frankfurt pe Main au fost gazdele a trei seri de colinde din data de  24, 25 respectiv 26 noiembrie, iar la o săptămână distanță, chiar de Ziua Națională a României, Nürnbergul a fost gazda încă a unui concert, toate la un loc minunate prilejuri de a-i face fericiți pe românii ortodocși din aceste orașe și din împrejurimi.

 Turneul de Crăciun de anul acesta a maestrului Ștefan Hrușcă a debutat vineri seara la Dortmund în prezența unui public numeros și dornic să asculte colindul „sfânt și bun”. După acordul primelor colinde, Ștefan Hrușcă i-a îndemnat pe cei adunați în biserica „Sfânta Barbara” să colinde împreună și le-a povestit printre cântece cum se mergea la colindat în Ieud, localitatea sa natală.

Publicul nu s-a lăsat rugat prea mult și a început să cânte împreună colindele „Deschide ușa creștine”, „Linu-i lin”, „Trei păstori” și „Ziurel de Ziurel”, vibrând la unison cu solistul maramureșean.

Un moment de mare încărcătură emoțională l-a constituit, în fiecare seară de recital, cântecul „Rugă pentru părinți”, pe versurile poetului Adrian Păunescu, cântec, care a făcut ca fiecare dintre cei prezenți să verse o lacrimă și să-și aducă aminte de cei dragi de acasă. 

După mai bine de o oră și jumătate de recital Ștefan Hrușcă ne-a îndemnat zicând: „ Asa-i de frumos obiceiul colindatului! Toți cei de aici, după ce terminați de văzut concertul, mergeți la colindat! Poate nu acuma, dar in noaptea de Craciun.” Părintele Ciprian Rebrișorean de la Parohia „Sf. Parascheva și Sf. Genoveva” din Paris, coordonatorul concertelor de colinde, mărturisea că acest îndemn are puterea unei predici. Aplauzele credincioșilor l-au făcut pe maestrul  Hrușcă să prelungească bucuria cu încă două colinde de fiecare dată și să încheie serile cu o urare de Crăciun.

Bucuria care a răspândit-o Ștefan Hrușcă prin colind nu poate fi exprimată în cuvinte, „au fost trei seri de basm”, cum spunea parintele Mircea Deac de la Parohia „Sf. Apostol Bartolomeu” din Frankfurt.

La fel ne-a mărturisit și părintele Cătălin Preda, de la parohia din Bonn, numind evenimentul „o seară de neuitat” pentru cei peste 300 de români adunați în orașul de pe Rin să-l asculte pe Ștefan Hrușcă.

Faptul că Ștefan Hrușcă a pătruns cu cântarea sa în fiecare suflet venit să-l asculte ne-o arată cuvintele doamnei Felicia Feldiorean, medic și poet, care scria după recital: „Un om modest de o rara noblețe sufleteasca! O voce caldă și blândă și la fel și spiritul! Ca o pâine caldă! Dumnezeu să îi dea sănătate să ne mai colinde și în alți ani!

Vineri, 1 Decembrie, de Ziua națională a României, a fost rândul conaționalilor noștri din Nürnberg să se bucure de vestea Nașterii Domnului. Concertul, organizat cu aportul Parohiei „Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din capitala Franconiei și al asociației românești „Romanima” a strâns laolaltă aproape 500 de români în biserica Peterskirche. Maestrul a interpretat, pe lângă repertoriul mai sus-amintit și cântecele Clopotul Reîntregirii și Întoarcerea Țăranului român, pe versurile aceluiași poet Adrian Păunescu, ambele de o mare încărcătură spirituală pentru românii, aflați în acea zi la a 99-a aniversare a Marii Uniri de la 1918.

Sperăm să retrăim această bucurie, cu ajutorul lui Dumnezeu și în anii ce vor veni!

 

Pr. Dr. Ispas Ruja, Dortmund