Ziua Națională a României, sărbătorită în parohia din Münster

 

 Sărbătoarea Națională a României a fost marcată în acest an în Parohia „Sfântul Spiridon” din Münster prin mai multe activități cu specific religios și cultural. Evenimentele au început cu slujba de Te-Deum, urmată de lasarea celui de-al treilea volum de poezii semnat de doamna Dr. Felicia Feldiorean, membră a parohiei.

Programul a continuat cu intonarea de cântece și poezii patriotice, care au adus multă bucurie în inimile celor aflați la mii de kilometri de casă.

La final, credincioșii au achiziționat volumul de poezii recent lansat, iar suma strânsă a fost donată integral proiectului parohial „Căldură pentru bătrânii noștri” – prin care comunitatea românilor din Münster și împrejurimi, sprijină bătrâni nevoiași din România, prin achiziționarea lemnelor de foc necesare pentru a trece cu bine iarna aflată abia la început.
Pentru a desăvârși bucuria Zilei Naționale, credincioșii participanți la eveniment au luat apoi parte la o mică recepție, în sala parohială „Villa Hortensia”.

 
Pr. Dimitrie Ursache