Regizoarea și scenarista Yelena Popovic s-a rugat în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena 

În Duminica Sfintei Cruci, în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena, între credincioșii prezenți la Sf. Liturghie a poposit în rugăciune și doamna Yelena Popovic, regizoarea și scenarista filmului „Omul lui Dumnezeu”, despre viața Sfântului Nectarie de la Eghina. 

La sfârșitul slujbei, Pr. Emanuel Nuțu a salutat prezenta onorantă a regizoarei în mijlocul comunității și a amintit impactul pozitiv al filmului, în mod deosebit asupra tinerilor din parohie, care au participat în număr mare în cinematografele vieneze, pentru a-l viziona.

În cuvântul transmis celor prezenți, oaspetele de seamă  a mulțumit pentru primirea călduroasă și a menționat că a fost impresionată și în periplurile ei prin România de credința şi smerenia pe care le-a observat la creştinii ortodocşi români. Regizoarea i-a felicitat pe credincioșii români pentru acest lucru şi a mărturisit puterea credinței în Hristos pe parcursul vieții ei personale și mai ales în realizarea acestui film, adăugând că filmul pe care l-a regizat a fost gândit pentru a oferi oamenilor un model de viață trăită cu bucurie în şi cu Dumnezeu, Sf. Ierarh Nectarie. 

Referindu-se la purtarea Crucii, Yelena Popovic a amintit că, în ciuda calomniilor îndurate, Sfântul Nectarie a rămas neclintit în credința sa și şi-a trait viața cu bucurie, cu demnitate și fără a face compromisuri, iar rasplata lui Dumnezeu a venit din belșug. Artista a  îndemnat pe cei prezenți să tindă cu toții ca spre acest urcuș duhovnicesc, avându-l ca model pe Sf. Nectarie, care și-a purtat crucea vieții cu multă nădejde si bucurie, cu încredințarea că bucuria adevărată nu vine de la nimic și nimeni din lumea această, ci doar de la Dumnezeu. 

Referitor la succesul filmului, regizoarea a mărturisit că pentru ea premiile şi onorurile nu contează, fiindcă a vrut să transmită prin acest film a în primul rând nădejdea. Regizoarea din Serbia a amintit și de un moment cu totul impresionant, profund mișcător trăit de ea în România, acela al primirii din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel al Ordinului „Maica Domnului Rugătoarea”, care i-a dat multă încredere și speranță pentru a merge mai departe cu proiectele viitoare în lumea filmului ortodox. 

Regizoarea și-a exprimat dorința de a reveni la Viena pentru a susține în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” o conferință despre experiența duhovnicească și întâmplările minunate trăite în timpul realizarii acestui film. 

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena