„România povestită” – proiect educațional deosebit în parohia „Sfântul Ștefan cel Mare” din Viena

Timp de trei zile, în cadrul Școlii Parohiale a Bisericii „Sfântul Ștefan cel Mare”, din Viena, a fost derulat un proiect educațional deosebit, prin implicarea realizatoarei emisiunii Trinitas TV „Bucuria poveștilor”, Doamna Adriana Ene și a Departamentului pentru Românii de Pretutindeni din cadrul Guvernului României.

Astfel, 100 de copii și tineri din cadrul Școlii Parohiale, împărțiți pe grupe de vârstă au participat la ateliere de arta povestirii, bucurându-se de întâlnirea cu poveștile rostite în frumosul grai românesc. Dacă seara de vineri a fost dedicată adolescenților, ziua de sâmbătă, copiii nu au avut parte doar de provocarea jocurilor și a interacțiunii din poveste, ci și de plăcintele tradiționale românești, aburinde și gustoase, pregătite de doamna preoteasă Diana Nuțu, în dar, celor mai mici dintre participanți.
Ziua de duminică a adunat în jurul Sfântului Altar pe cei mari si pe cei mici, mulți copii primind Sfânta Împărtășanie, iar după momentul rugăciunii, copiii, dornici de reîntâlnirea cu neîntrecuta povestioare, au rămas în Sala Parohială pentru o ultimă poveste, pentru o îmbrățișare de rămas bun și pentru a-și exprima dorința revederii cu cea care a devenit deja parte a Comunității noastre, Dna. Adriana Ene.
Întăriți după ce au servit pizza dăruită de restaurantul Dolce Vita, copiii s-au așezat cuminți pentru ultima poveste: Licuriciul.
Însă, surpriza mare a fost și pentru cei mari, care, la sfârșitul Sfintei Liturghii, au primit în dar o minunată poveste acompaniată cu sensibilitate, la pian, de tânărul Ștefan Nuțu.  Adriana Ene a așezat în inima credincioșilor emoție profundă și lacrimi de speranță, ascultând cum Copilul ce a stat la masă cu Dumnezeu a descoperit raiul.
Astfel, proiectul „România povestită”, realizat de TRINITAS TV, susținut de către Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, a ajuns la final, dar, emisiunile ce s-au realizat în cadrul acestuia vor fi difuzate în perioada următoare în cadrul emisiunii „Bucuria Poveștilor” și în alte ediții speciale.
Mulțumim tuturor celor care au făcut posibil acest frumos proiect de poveste în Comunitatea noastră!

Articol și imagini publicate de Pr. Emanuel Nuțu pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena