„România, țara mea de dor!” – impresii din pelerinajul în România

Cu binecuvântarea și participarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, în perioada 29 august -5 septembrie 2021,  sub organizarea Centrului de Pelerinaj „Sfântul Kilian”, coordonat de Protosinghel Ghelasie Păcurar, credincioși  din cadrul mitropoliei noastre  și nu numai, au fost pelerini în țara noastră dragă.

Prima noastră oprire a fost la Mănăstirea Prislop. În cadrul Sfintei Liturghii, Ierarhul nostru, prin cuvântul de învățătură ne-a întărit în credință, totodată accentuând datoria noastră sfântă de a ne cinsti sfinții și a cultiva în inimile noastre iubirea de neam și țară.

Cu sufletul plin de emoție și  bucuria împărtășirii cu Sfântul Trup și Sânge al Domnului nostru Iisus Hristos, ne-am continuat  pelerinajul nostru în Cetatea Unirii din Alba Iulia, unde ne-am închinat în Catedrala Reîntregirii, am vizitat  Sala Unirii și alte obiective istorice și turistice.

Următorul popas a fost în frumosul oraș Cluj-Napoca. Aici am vizitat o biserică în construcție, unde Părintele Ovidiu Martiș,  dimpreună cu enoriașii, depun eforturi considerabile și greu de imaginat în actualul context economic, pentru a finaliza biserica. În drum spre Mănăstirea Nicula, pelerinii împreună cu Ierarhul nostru au cântat imnuri în cinstea Maicii Domnului.

1 Septembrie, începutul anului bisericesc, ne-a găsit la Mănăstirea Putna. Așa cum e firesc, am început cu Sfânta și dumnezeiască liturghie, în această bijuterie arhitectonică a țării noastre și chivot al sfințeniei și dragostei de neam unde Părintele Stareț, Arhimandritul Melchisedec dimpreună cu toți ostenitorii Sfintei Mănăstiri, ne-au primit cu toată dragostea.

Un alt moment important din pelerinajul nostru a fost la Botoșani, unde în timpul Sfintei Liturghii, de la Mănăstirea Popăuți, ne-am rugat alături de copiii beneficiari ai proiectului ,,Burse pentru copii săraci din Moldova”.

Copleșiți de emoții, ne-am continuat pelerinajul nostru în cetatea Iașilor, unde ne-am închinat Sfintei Cuvioase Parascheva, ocrotitoarea Moldovei, ne-am minunat de frumusețea Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” și am admirat arhitectura Palatului Culturii.

Întrucât beneficiarii proiectului Mitropoliei noastre, 700 la număr, sunt împărțiți – 250 la Botoșani și 450 la Negrești – următorul nostru popas a fost la Negrești. Întregul oraș a îmbrăcat haină de sărbătoare. Indoită a fost bucuria acestora, când Sfânta  Liturghie a fost săvârșită de  către doi ierarhi dragi inimii lor, Mitropolitul Serafim și Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

După Sfânta Liturghie, copiii au pregătit un program artistic, au oferit daruri ierarhilor și pelerinilor. Mitropolitul Serafim a vorbit apoi cu părinții copiilor nevoiași și, la invitația  celor care veghează la bunul mers al proiectului, am vizitat casele copiilor.

Reportaj realizat de Trinitas Tv

Obosiți, dar încărcați de bucurie  și emoție, ne-am continuat pelerinajul nostru pe plaiurile Neamțului, închinându-ne  în Sfintele Mănăstiri Văratec, Agapia, Secu și Sihăstria. Am primit binecuvântarea ierarhului nostru chiar din chilia Părintelui Cleopa.

În ultima zi, în drum spre Sibiu, ne-am minunat de bogăția și frumusețea țării noastre, am admirat Lacul Roșu, Cheile Bicazului și am poposit la Mănăstirea „Sfântul Dimitrie” din Sighișoara. La final, înainte de despărțire, Mitropolitul ne-a îndemnat să repetăm cât mai des această experiență, să rămânem în contact măcar cu o mănăstire din țara noastră, să nu uităm învățăturile primite în timpul pelerinajului și, nu în ultimul rând, a mulțumit Părintelui Ghelasie pentru efortul organizatoric depus.

A consemnat: Protosinghel Ghelasie Păcurar