Rugăciune pentru elevi la începutul anului școlar, la Viena

După ce pandemia de coronavirus a cauzat o „vacanţă prelungită” (de şapte luni), elevii din şcolile vieneze au început luni, 7 septembrie, noul an şcolar cu însufleţire şi bucurie. Pentru a marca acest eveniment, la biserica „Sf. Ap. Andrei” din Viena, sâmbătă seara (12 septembrie) a fost săvârșită o slujbă specială, cu participarea elevilor și a părinților.

Într-o lume şi într-un timp marcate tot mai mult de criza cauzată de virusul atât de răspândit, care a impus multe măsuri, anul acesta şcolar începe cu multă grijă şi nădejde că va fi bine. Ca şi în anii anteriori PC Pr. Dr. Nicolae Dura și PC Pr. Emanuel Nuțu, slujitori la Parohia „Sf. Ap. Andrei” din cartierul vienez Simmering au organizat cu prilejul acestui început de an şcolar o rugăciune de invocare a ajutorului lui Dumnezeu pentru copiii parohiei, ca să „primească învăţăturile cele bune şi folositoare spre împlinirea lor şi spre bucuria părinţilor“. Această slujbă specială a fost organizată sâmbătă 12 septembrie 2020 la ora 17 în biserica noastră. Preoţii împreună cu elevii au citit psalmii şi rugăciunle rânduite pentru acest prilej. Au participat la acest moment festiv peste 40 de elevi însoţiţi de părinţi sau bunici, care au primit în dar iconiţe cu Maica Domnului Prodromiţa. O copie a acestei icoane a fost adusă în biserica vieneză de monahi de la schitul românesc Prodromu de la Muntele Athos.

Mulţi dintre tineri s-au mărturisit, iar Duminică la Sf. Liturghie au primit Sf. Împărtăşanie.
Să fie un an şcolar binecuvântat de Dumnezeu cu sănătate, bucurie şi spor la învăţătură! Doamne ajută-ne şi ne ocrotește pe toţi!

Pr. Dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria

 

 Știre și fotografii preluate de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena