Arhiereii români din Germania au sfințit clopotele Centrului Bisericesc din München

Ziua de 13 septembrie a fost una de mare sărbătoare pentru comunitatea Centrului Bisericesc din München și nu numai. Credincioși și preoți, unii de aproape, alții venind de la peste 600 de km, au participat, în ciuda greutăţilor pandemice actuale, dar şi ţinând seama de ele, cu ierarhii lor, la binecuvântarea clopotelor, care vor suna în curând în Aubing, cartier situat în partea de vest a capitalei bavareze. Aceasta s-a petrecut cu ocazia serbării anticipate a hramului de toamnă a noului Așezământ, „Înălțarea Sfintei Cruci”.

Sărbătoarea a început în zorii zilei, când Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, împreună cu Preasfințitul Părinte episcop-vicar Sofian Brașoveanul, au fost întâmpinați de cler și credincioşi în biserica catolică „Sf. Ioan Botezătorul”, acolo unde comunitatea este momentan găzduită pentru celebrarea liturghiilor duminicale. Din sobor a făcut parte Părintele Profesor Daniel Benga, Părintele Constantin Bartok de la Traunreut, Părintele Iulian Dulgheru și Ieromonahul Athanasie Ulea, precum și diaconii Dumitru Dura și George Saner.

În cuvântul de învățătură, Părintele Mitropolit a apreciat modul în care la Centrul Bisericesc se face Rugăciunea lui Iisus în cadrul slujbei. Acesta a fost preluat după modelul statornicit de Sfântul Sofronie Saharov de la Essex, ucenicul Sfântului Siluan Athonitul, cel care este și ocrotitorul capelei Centrului. De altfel întreaga viaţă liturgică de la centrul Bisericesc, a apreciat Înaltpreasfinţia Sa, exprimă frumuseţea tradiţiei de rugăciune practicată în mănăstirile noastre, duhul de trăire monahală fiind inspirator pentru credincioşi. Mai departe Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre cruce ca manifestare a dragostei, dând exemplul „Sfintei” Maria Skobțova, care a luat locul unei femei cu patru copii, ce trebuia să meargă în lagăr.

În continuare a avut loc, la Aşezământul nou construit în Aubing, festivitatea de sfinţire a clopotelor Aşezămntului. Au fost sfinţite atât celor două clopote mai mari, care vor marca timpurile de rugăciune şi vor invita credincioşii la aceasta, precum şi aşa-numitul „Carillon” format din 13 clopote armonizate care vor interpreta bucăţi muzicale atât din opera „carillon” a lui Goerge Enescu, cât şi diverse tropare, colinde sau chiar cântări naţionale româneşti, dar şi germane.

Ziua a fost una de mare împlinire şi bucurie pentru participanţi cât şi pentru întreaga comunitate românească ortodoxă. Deşi nu este încă finalizat, Aşezământul se apropie de finalizare, urmând să devină, după intrarea în funcţiune, un „acasă” al românilor din Germania, în care acestia să se regăsească cu bucurie, în duh de comuniune şi rugăciune.

 Mai multe fotografii, pe pagina Facebook a Centrului Bisericesc din München