Sâmbăta pomenirii celor adormiți, la Viena

Pr. Dr. Nicolae Dura, Viena

Articol publicat pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena

Sâmbătă 7 noiembrie în ziua de pomenire a morţilor din Biserica Ortodoxă s-au săvârşit slujbe în bisericile românești din Viena, dar şi în Cimitirul Central. Aici în parcela 68 A au fost îngropaţi soldaţi români din primul război mondial, iar în parcela 38 sunt înmormântaţi români ortodocşi ce au aparţinut de Parohia noastră în ultimii 21 de ani. Cu acest prilej au fost pomenite şi numele celor 39 de tineri care au decedat după tragedia din clubul Colectiv din Bucureşti.

La această pomenire a slujit Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim alături de PC Preoți Nicolae Dura și Emanuel Nuțu. Au participat Execelenţa Sa, Dl. Bogdan Mazuru, Ambasadorul României la Viena, Dl. Colonel Horia Mocioc, Ataşatul militar al României la Viena şi numeroşi enoriaşi.