Conferința episcopilor ortodocși din Austria

Pr. Dr. Nicolae Dura, Viena

Articol publicat pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena

Cea de-a 10 Conferinţă a Episcopilor Ortodocşi din cele şapte comunităţi din Austria s-a întrunit, în sesiunea de toamnă sâmbătă 7 noiembrie la Viena. Gazdă a fost Parohia ortodoxă antiohiană cu hramul Sf. Ap. Petru şi Pavel. S-au analizat următoarele teme: situaţia refugiaţilor din Siria, formarea profesorilor de religie ortodoxă din Austria, învăţământul ortodox în şcolile austriece ca şi îmbunătăţirea activităţii pastorale cu tinerii, asistenţa religioasă în spitale şi închisori.

 

Au participat toţi cei şapte episcopi ortodocşi: ÎPS. Mitropolit Arsenie, Patriarhia Ecumenică (Preşedinte), PS. Episcop Isaak (Patriarhia Antiohiană), PS. Episcop Tichon (Patriarhia Rusă) PS. Episcop Andrei (Patriarhia Sârbă) ÎPS Mitropolit Serafim (Patriarhia Română), PS Episcop Antonie (Patriarhia Bulgară) şi PS Episcop Lazăr (Patriarhia Georgiei). La lucrări au luat parte şi preoţii parohi ai celor şapte comunităti din Viena.

În Austria trăiesc aproximativ 500.000 de creştini ortodocşi.