Săptămâna de rugăciune pentru unitatea creștinilor în parohia „Sf. Dumitru cel Nou” din Dortmund și Bochum

Pr. Dr. Ispas Ruja
 
În cadrul Săptămânii de rugăciune pentru unitatea creștinilor 18-25 Ianuarie, au avut loc în Parohia „Sf. Dumitru cel Nou” din Dortmund, două frumoase evenimente bisericești și ecumenice, anume participarea la Vecernia săvârșită în capela spitalului „Sf. Elisabeta” din Bochum și participarea la concertul anual „Neujahrsingen International”.

Primul eveniment a fost slujba Vecerniei de sâmbătă seara din capela spitalului „Sf. Elisabeta” din Bochum, slujbă la care au participat creștini de diferite confesiuni. Anul acesta gazda săptămânii de rugăciune în landul Renania de Nord -Westfalia a fost ales orașul Bochum, fapt pentru care s-a organizat susținerea acestei slujbe în capela „Sf. Elisabeta” din acest oraș.
Cei prezenți la slujba vecerniei au fost impresionați de modul în care aceasta s-a desfășurat potrivit ritualului bizantin și de frumuseștea cantecului bisericesc intonat la strană. Faptul că au fost mișcați de acestă slujbă s-a oglindit în mulțimea de întrebări pe care oaspeții, de alte confesiuni, le-au adresat, întrebări care au necesitat aproape o oră de răspunsuri.
Un al doilea eveniment deosebit din viața parohiei a fost prezența noastră la concertul anual „Neujahrsingen International”, concert care reunește credincioși și coruri bisericești din diferite comunități din Dortmund, care doresc să dea mărturie despre dorința de unitate a creștinilor și care voiesc să lăude pe Dumnezeu într-un glas, acum la început de an nou. Au răsunat în concert cântece din diferite țări, de pe trei continente, și din diferite confesiuni creștine. Parohia noastră a fost prezentă duminica 24 ianuarie cu un grup coral de 18 membri condus de doamna lector univesitar doctor Liliana Cadar-Manoleasa și care au interpretat trei cântece: „Tatăl nostru” de Anton Pan, imnul liturgic „Sfinte Dumnezeule” și colindul „La nunta din Cana Galileii”. Tema aleasă de organizatori, Cercul de lucru al bisericilor creștine (ACK) Dortmund, a fost rugăciunea domnească, care a răsunat duminică seara și în limba română. Prestația parohiei noastre la acest concert a fost primită cu multe aplauze, încântând pe cei adunați în număr extraordinar de mare în această seara de ianuarie.
Importanța acestor evenimente o constituie mărturia credinței ortodoxe, pe care credincioșii parohiei noastre sunt chemați s-o dea în societatea în care trăiesc.