Săptămâna Luminată la Catedrala mitropolitană din Nürnberg

La Centrul Mitropolitan din Nürnberg, în noaptea Sfintei Învieri a Domnului și în Săptămâna Luminată s-au săvârșit zilnic, potrivit rânduielilor pascale, Slujba (Canonul) Învierii, Sfânta Liturghie arhierească și Vecernia, însoțite de salutul pascal „Hristos a înviat”.

Cu puțin timp înainte de miezul nopții, de Sfintele Paști Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a împărțit Sfânta Lumină credincioșilor, după care a urmat procesiunea de la altarul Catedralei și până la scena amenajată în curtea interioară a Centrului Mitropolitan. Aici, în ciuda vremii ploioase, slujitorii Catedralei și cântăreții de la strană au săvârșit Slujba (Canonul) Învierii, apoi Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a rostit un cuvânt de învățătură, prezentându-le credincioșilor catehismul ortodox intitulat Învățătură de credință ortodoxă, care s-a împărțit fiecărei familii, în cadrul programului misionar al Mitropoliei intitulat „Nici o parohie fără cateheză, nici o familie fără catehism”. Ierarhul a explicat importanța cunoașterii propriei credințe într-o societate multiconfesională și supusă unei secularizări galopante și a îndemnat pe cei prezenți să consulte catehismul de fiecare dată când au întrebări legate de credință.

Slujba Învierii a continuat cu o nouă procesiune pascală a ierarhului, slujitorilor și credincioșilor, pe străzile adiacente Mitropoliei, cântând „Hristos a înviat”.

Ca și în Duminica Sfintelor Paști, fiecare zi a Săptămânii Luminate a fost prăznuită după rânduială cu Utrenia (Canonul) Învierii, Sfânta Liturghie în sobor, iar seara cu Vecernia.  În vinerea acestei săptămâni s-a făcut prăznuirea Izvorului Tămăduirii, o sărbătoare în cinstea multelor minuni ale Maicii Domnului şi care îşi datorează numele unui izvor tămăduitor din apropierea Constantinopolului, atestat în vremea împăratului bizantin Leon cel Mare (457-474).

La încheierea Sfintei Liturghii din Vinerea Luminată, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit slujba sfințirii apei în fața troiței din curtea interioară a Centrului Mitropolitan și a ținut un cuvânt de învăţătură despre puterea sfinţitoare a aghiasmei. Ierarhul a amintit de un studiu științific realizat cu mai mulți ani în urmă în ceea ce privește apa sfințită. Aceasta, curăţitoare prin sine, atunci când este sfinţită prin rugăciunea Bisericii, are proprietatea de a curăţi şi lumina pe omul care o ia cu evlavie.

Sâmbătă, potrivit programului catehetic al Școlii Parohiale a Parohiei „Sf. M. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg, s-a săvârșit Sfânta Liturghie în mijlocul bisericii, în prezența unui grup de copii, care au putut urmări astfel mai atent ritualul săvârșit de către preot.