Sărbătoare în Parohia Krems an der Donau

În perioada 3-5 noiembrie 2023, Parohia Ortodoxă Română din Krems și-a sărbătorit cu anticipație hramul principal, dedicat Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil.

Hramul s-a desfășurat pe parcursul a trei zile, de vineri până duminică, având în centrul una dintre cele două teme omagiale ale Patriarhiei Române, anume imnografia bizantină și cântarea bisericească. Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și a PS Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, slujbele parohiei din Krems an der Donau au fost împodobite cu cântări specifice tradiției noastre, interpretate de Grupul psaltic „Sf. M. Mc. Chiriachi” al Catedralei Episcopale din Huși, dirijat de părintele Vlad Mironescu.

Vineri, după Sfântul Maslu la care au participat, alături de preotul paroh, clerici din parohiile vecine (Pr. Marian Toșu, Pr. Alin Buliga, Pr. Cristian Popa, diac. Aurel Ardelean), grupul psaltic a oferit un prim recital de muzica psaltică, incluzând melodii dedicate Sfinților Arhangheli. Unele piese din repertoriul psaltic au fost compuse de psalți ai Episcopiei Hușilor în timpul secolelor XIX si XX. Părintele Vlad Mironescu a susținut o scurtă prelegere în care a explicat credincioșilor originea și scopul muzicii psaltice. Printre numeroasele idei prețioase prezentate se evidențiază caracterul revelat al muzicii psaltice și scopul acestei cântări ce constă în aprofundarea lucrării duhovnicești de interiorizare a omului. Muzica psaltică nu oferă „spectacol”, deși e melodioasă, ci rugăciune cântată. Lucrarea ei este să îl ridice duhovnicește pe credincios la de la „cele de jos” la „cele de sus”.

Sâmbătă, grupul psaltic a împodobit muzical programul liturgic compus din Sfânta Liturghie și din parastasul de obște pentru adormiți; în a doua parte a zilei, am săvârșit Vecernia cu litie.

Duminică, credincioșii și oaspeții austrieci au avut bucuria să participe la Utrenie și Sfânta Liturghie, răspunsurile liturgice fiind date „pe larg” de către membrii grupului psaltic. Părintele Ieromonah Bartolomeu Ungureanu, invitat al parohiei de hram, a subliniat în cuvântul său de învățatură importanța asemănării noastre cu îngerii. Sfinții Arhanghelii Mihail și Gavriil sunt exemple destoinice de statornicie în credința în Dumnezeu, de ființe spirituale care au decis să-i urmeze lui Dumnezeu. Lor să le urmăm în decizia noastră de a-i urma lui Dumnezeu!

În final, credincioșii prezenți s-au bucurat de o gustare tradițională, proaspăt gătită la parohie.i

 

Pr. dr. Cezar Marksteiner-Ungureanu, Parohia Krems an der Donau