Sărbătoare în Parohia românească din Stuttgart

La începutul lunii lui Cuptor, duminică, 2 iulie, Parohia ortodoxă română „Naşterea Domnului” din Stuttgart s-a aflat în sărbătoare: ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a hirotonit pe diaconul Ioan Daniel Reisinger, iar copiii parohiei au încheiat ciclul de cateheză intitulat „Prima Spovedanie”.

 

Duminică dimineaţa, credincioşii români din Stuttgart împreună cu părintele paroh Mihăiţă Bratu au întâmpinat pe Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, iar la slujba arhierească au coslujit preoţi de la mai multe parohii româneşti din Baden-Württemberg şi Bavaria. După Vohodul mare, Mitropolitul Serafim a hirotonit întru diacon pe teologul Ioan Daniel Reisinger, care va întări misiunea printre românii din capitala landului din sud-vestul Germaniei.

După încheierea Sfintei Liturghii, grupa de copii a parohiei, coordonată de doamna preoteasă Luminiţa Bratu, a prezentat un program artistic dedicat încheierii anului de pregătire catehetică. Cu acest prilej, copiii aflaţi la vârsta începerii vieţii duhovniceşti prin Taina Mărturisirii, au primit diplomele de absolvire a programului special catehetic intitulat „Prima Spovedanie” şi aplicat cu mult succes în mai multe parohii din Germania.

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă oferită tuturor celor prezenţi de către Parohie.