Românii din Saarland îşi ridică biserică

  Visul românilor din landul german Saarland de a-și ridica propiul locaș de cult este aproape de realitate.     De sărbătoarea Sfântului Leontie de la Rădăuți și a Sfinților doctori fără de arginți Cosma și Damian,  Înaltpreasfințitul  Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord  a sfințit locul și a pus piatra de temelie pentru viitoarea biserică din Saarbrücken,  capitala Saarlandului.

Răspunsurile la slujbă au fost date de către Grupul Psaltic Tronos al Catedralei Patriarhale din București.
Deși vremea a fost rece și ploiasă românii au participat în număr mare, mulți dintre ei îmbracați în portul popular arătându-și astfel dragostea față de țara și credința lor străbună: „Să creșteți în inima voastră dragostea către aproapele!” a fost îndemnul călduros adresat românilor de către Părintele Mitropolit.

Toate personalitățile prezente au primit cadou din partea parohiei macheta viitoarei Biserici, precum și un prosop tradițional românesc. La sărbătoarea românilor au luat parte și reprezentanți ai altor culte, precum și oficialități ale statului român și ale statului german. Au venit, de asemenea, și foarte mulți români din țară pentru a fi aproape de rudele lor stabilite aici.
Cu o seară înainte cu toții au luat parte, în sala „Europa” la un   simpozion în cadrul căruia a fost prezentat proiectul complexului bisericesc de la Saarbrücken ce va cuprinde pe lângă locașul de cult și o grădiniță.

 Reportaj Trinitas TV

Comunitatea a obținut terenul de la primărie printr-un contract garantat de cumpărare pentru 2 ani. Astfel, în această perioadă, parohia va trebuie să achite pentru suprafața totală  de 2700 de metri pătrați 190.000 de euro.
Biserica va fi construită din lemn în stilul maramureșean tradițional și va avea hramurile „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Împărați Constantin și Elena”.
 În cadrul simpozionului a fost prezentat și un scurt film documentar despre România care a fost foarte bine primit de către public. Emoția și dorul de acasă au fost întregite de concertul susținut de către  Grupul Psaltic Tronos.
În Saarland trăiesc câteva mii de români, dintre care foarte mulți în domeniul medical. În toată Germania sunt peste 1 milion de conaționali. Pentru toți, ridicarea propiului locaș de rugăciune constitue garantul păstrării unității și identității naționale. Biserica este pentru toți, bucățica lor de… ACASĂ!

Text: Alina Buzea
Foto: Gabriel Buzea