Sărbătoare la Centrul Bisericesc Român din München

Duminică, 20 septembrie, credincioșii ortodocși români de la Centrul Bisericesc din München și-au sărbătorit în mod festiv hramurile, Înălțarea Sfintei Cruci și Sfântul Cuvios Siluan Athonitul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, alături de un sobor de preoți și diaconi, iar credincioșii s-au putut închina raclei cu părticele din Moaștele Sf. Nectarie al Pentapolei, adusă de PC Protos. Matei, Stareţul Mănăstirii de la Șinca Nouă, jud. Brașov.

 Comunitatea de credincioși de la Centrul Bisericesc din capitala Bavariei s-a adunat în număr mare la biserica „Sf. Ioan Botezătorul”, locul de slujire duminicală din cartierul Haidhausen, pentru a-și sărbători cele două hramuri, Înălțarea Sfintei Cruci și Sfântul Siluan Athonitul. Cele două sărbători, cu pomenire în calendarul bisericesc la mijocul lunii septembrie sunt celebrate în mod festiv la München în duminica cea mai apropiată, pentru ca bucuria prăznuirii să cuprindă un număr cât mai mare de credincioși. Alături de Preasfințitul Sofian au slujit P. Cuv Protos. Matei Bilauca, Stareţul mănăstirii de la Șinca Nouă, PC Pr. Alexandru Nan, protoiereu pentru Bavaria, PC Pr. Mircea Neagu (Schwäbisch Gmünd), PC Pr. Constantin Reinhold Bartok (Traunreut), PC Pr. Marius Turcu (Waldkraiburg), PC Pr. Daniel Simionescu (Schwäbisch Hall), PC Pr. Mihail Baku și PC Pr. Ciprian Burlăcioiu (de la Centrul Bisericesc), precum și diaconii Ioan Popoiu (Nürnberg), Alexandru Roșu (Bonn) și Iulian Mihai (Centrul Bisericesc).

În cuvântul de învățătură la pericopa evanghelică duminicală (Mc. 8, 34-38), PS Sofian a vorbit despre asumarea Crucii de către fiecare creștin, acest lucru însemnând responsabilitatea pentru statutul pe care fiecare credincios îl are, ca soț, soție, părinte, fiu, fiică, slujitor etc., cu toate greutățile, suferințele și bucuriile de zi cu zi. Astfel fiecare își mărturisește identitatea de creștin în locul în care se află.

Numeroși credincioși s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului și s-au închinat la Sfintele Moaște ale Sfântului Nectarie, care vor rămâne la Centrul Bisericesc până vineri, 25 septembrie.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Sofian a mulțumit părinților slujitori și credincioșilor prezenți, invitând pe toți la agapa organizată în sala parohială aflată lângă biserică. Aici au fost interpretate poezii românești, cântece creștine (Balada lui Constantin Brâncoveanu), piese pentru pian şi vioară.

Centrului Bisericesc Român Ortodox din München este sediul episcopului-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului din decembrie 2004. În capitala Bavariei se află în stadiul de proiect constucția unui sediu episcopal, incluzând o biserică în stil brâncovenesc, o mănăstire și un centru destinat activităţilor comunitare, culturale şi sociale. Construcția noului așezământ va începe în primăvara anului 2016.