Sărbătoare la Nürnberg de ziua Sfinților Brâncoveni

Marți, 16 august, viețuitorii mănăstirii „Sfinții Martiri Brâncoveni” de la Centrul Eparhial din Nürnberg și-au sărbătorit ocrotitorii. Sfânta Liturghie, săvârșită de PS Părinte Sofian, Episcop-vicar, alături de slujitorii Catedralei Mitropolitane, a fost continuată de un parastas în cinstea Doamnei Maria și a celor șapte fete ale familiei Brâncoveanu, precum și întru pomenirea domnitorilor Moldovei și Țării Românești și regilor României.

Sărbătoarea Sfinților Martiri Constantin Vodă Brâncoveanu, dimpreună cu fiii săi Constantin, Ștefan, Radu și Matei și sfetnicul Ianache a fost prăznuită la Centrul Mitropolitan din Nürnberg începând din seara precedentă, prin săvârșirea Slujbei Privegherii și a Litiei, cu participarea maicii egumene, monahia Marina și a celorlalte maici, precum și a părinților slujitori.

Marți dimineața, după cântarea acatistului Sfinților Brâncoveni, slujitorii Catedralei Mitropolitane l-au întâmpinat pe Preasfințitul Părinte Sofian, Episcop-vicar, care a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în prezența credincioșilor și apropiaților mănăstirii ce poartă hramul Sfinților martiri.

După încheierea Sfintei Liturghii, Preasfințitul Sofian și toți cei prezenți s-au rugat pentru sufletele Doamnei Maria Brâncoveanu și a celor șapte fiice ale familiei Sfântului Voievod, Stanca, Maria, Ilinca, Safta, Ancuța, Bălașa și Smaranda și pentru domnitorii și doamnele Țării Românești și Moldovei, pentru principele Alexandru Ioan Cuza al României și doamna Elena, precum și pentru regii și reginele României adormiți întru Domnul.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Sofian a făcut referire la viața duhovnicească intensă pe care mulți dintre voievozii români au trăit-o la curtea domnească, deseori palatele voievodale având un program de rugăciune și slujbe asemănător mănăstirilor. Evlavia lor este un exemplu de urmat pentru toți cei care conduc azi, fiindcă aceștia au trăit după principii creștine autentice. Preasfinția Sa a încurajat activitatea maicilor și a părinților slujitori, care îndeplinesc la Centrul Mitropolitan o misiune duhovnicească specială, fiind la dispoziția credincioșilor români din Nürnberg și nu numai.

Sărbătoarea a continuat cu agapa oferită de maici în sala mare a Centrului Eparhial, la care au participat toți cei prezenți.

Sfinții Martiri Brâncoveni sunt ocrotitorii Centrului Mitropolitan din Nürnberg, precum și ai Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord. De asemenea, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei, oferită clericilor și mirenilor, este Ordinul „Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni”.