Hramul Catedralei Mitropolitane din Nürnberg

Duminică, 23 octombrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană „Sf. Mare Mc. Dimitrie“ și parohia românească din Nürnberg, sărbătorind astfel, cu câteva zile mai repede, hramul acestei biserici și a parohiei românești din capitala Franconiei.

Alături de ÎPS Mitropolit Serafim au fost părinții slujitori de la Catedrală, precum și P.Cuv. Protos. Ghelasie Păcurar, paroh al comunităților românești din Aschaffenburg și Würzburg. Răspunsurile liturgice au fost date de corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei Mitropolitane (dirijor: dr. Claudiu Pătrașcu). Sfânta Liturghie a avut parte de încă un moment bucurie, prin hirotonia tânărului teolog Daniel-Ionuț Buzaș întru diacon pe seama Parohiei „Întâmpinarea Domnului” din Aschaffenburg.

Ierarhul a tâlcuit la finalul slujbei pericopa evanghelică care s-a citit, iar mai apoi a mulțumit preotului paroh Teofil Herineanu și celorlalți slujitori de la Catedrala Mitropolitană pentru misiunea depusă în slujirea Sf. Altar și în activitatea pastorală de fiecare zi.

În continuare s-a organizat o agapă la care au participat credincioșii parohiei. Aici s-au servit tradiționalele bucate românești, iar cei prezenți au fost încantați cu un program cultural-artistic pregatit cu grijă de cei mai implicați membri ai parohiei. Sărbătorind 35 de ani de la înființarea Parohiei, care a funcționat mai mulți ani ca filie a Parohiei „Naşterea Domnului” din München, membrii cei mai vechi ai comunității au evocat momentele frumoase petrecute precum și dificultățile depășite împreună de-a lungul timpului.

Arhid. Chiril Socaciu