Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului la Centrul Mitropolitan

Obștea Mănăstirii „Sf. Martiri Brâncoveni”, credincioșii români din Nürnberg, alături de alți români oaspeți la Mitropolie, au participat împreună slujbele săvârșite cu ocazia Praznicului Adormirii Maicii Domnului la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg. În seara de 14 august a avut loc slujba Privegherii cu Litia, în cadrul căreia toți cei prezenți au cântat slujba Prohodului Maicii Domnului, potrivit tradiției urmate în țară.

A doua zi (15 august), la Sfânta Liturghie în cinstea marii sărbători, foarte mulți credincioși s-au împărtășit de Sfintele Taine, fiind invitați la slujba din ziua următoare, atunci când obștea mănăstirească își sărbătoresc ocrotitorii, Sfinții Martiri Brâncoveni. Cu această ocazie, după Sfânta Liturghie va avea loc un parastas întru pomenirea domnitorilor și regilor români, iar apoi toți cei prezenți sunt așteptați la o expoziție cu tematică religioasă, dedicată ctitoriilor familiei Brâncoveanu, precum și la o agapă oferită de maicile de la Centrul Eparhial.