Sărbătoarea Copiilor în ziua Rusaliilor la Salzburg

Duminică 12 iunie 2022, în ziua Rusaliilor, a avut loc la Parohia Ortodoxă Română „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” și „Sf. Mc. Epictet și Astion” din Salzburg „Sărbătoarea Copiilor”. După participarea la Sfânta Liturghie, copiii și tinerii comunității s-au bucurat să-și sărbătorească ziua în curtea plină de flori a bisericii.

 

Sărbătoarea – moderată de Înv. Flora Ennsberger – a început cu un moment inedit, prin prezentarea noii apariții editoriale, cartea „Biserica din sufletul meu”, un volum realizat de doamna preoteasă Patricia Moga de la parohia „Sf. Antonie cel Mare” și Sf. Ierarh Andrei Șaguna” din Viena, cu mărturiile scrise, ori desenate ale multor copii din parohiile Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului. Tema centrală a cărții este Biserica, iar editoarea și-a dorit, după cum subliniază în „Cuvântul introductiv”,  să ajungă la „vibrația lăuntrică vie, religioasă exprimată în mod spontan de fiecare copil în parte”. Cartea a fost tipărită cu binecuvântarea IPS Mitropolit Serafim, care scrie în „Cuvântul înainte către părinți”: „Mărturiile copiilor despre felul cum îl simt pe Dumnezeu și despre rolul Bisericii în viață lor sunt de-a dreptul uimitoare”. 

După slujbă, elevii Iustin și Alexandra Toader, Ștefan și Nicolas Cristea, Cezara Daria Ispas, Davide și Maya Doros au lecturat în pridvorul bisericii creațiile proprii – din cartea sus amintită – spre bucuria nemărginită a părinților. Au fost premiați și felicitați de preotul paroh Dr. Dumitru Viezuianu, în fața unui mare număr de copii și părinți. Ariana și Isabela au recitat poezii și au rostit rugăciuni, iar elevele Sofia și Alexandra Toader au cântat pricesne.

Violonista Ioana Popescu a interpretat compoziții muzicale de George Enescu și Wolfgang Amadeus Mozart, iar doamna Flora Ennsberger a recitat poezia „Leagăn pentru toată copilăria”, de Adrian Păunescu.

Sărbătoarea organizată sub genericul „Bucurie în Grădina Maicii Domnului” a continuat sub cerul liber și cei peste 150 de copii au luat parte la activități creative – pe categorii de vârstă – în cadrul atelierelor tematice, instructiv–educative: pictură de icoane, sub îndrumarea Prof. Mihaela Toader, Înv. Eugenia Viezuianu și Înv. Maria Damian; jocuri diverse coordonate de fam. Mirela și Drăgan Matici, Ing. Adriana și Cristian Matache cu copiii Matei și Bogdan, Liliana și Adrian Reti cu copiii Anamaria, Andreas și Adrian; explorarea României pe o harta uriașă 3D, realizată de elevul Christian Hartl, așezată în grădina florilor; baloane magice, întreceri sportive cu mașinuțe și biciclete. Au fost răsplătiți cu surprize culinare MCDonalds, pregătite de dna. Manager Roxana Mihaela Drăgan și daruri diverse oferite de oficiul parohial.

Mulțumim și pe această cale părinților și tuturor celor care s-au implicat în pregătirea sărbătorii.

Preot Dr. Dumitru Viezuianu