Instalarea noului preot la Parohia din Melle (Osnabrück)

Sâmbăta din 11 Iunie 2022 a însemnat prilej de bucurie duhovnicească pentru noua parohie din Melle. Având arhiereasca binecuvântare a IPS Serafim, la Sfânta Liturghie din ziua prăznuirii Sfinților Apostoli Bartolomeu și Barnaba și a Sfântului Ierarh Luca al Crimeei, oficiată în biserica catolică „Sfântul Ap. Bartolomeu” de Pr. Marius-Gabriel Matei, Protopop al Germaniei de Nord, împreună cu un sobor de preoți, a avut loc prezentarea și instalarea noului preot paroh Nicolae Claudiu Țârlea, în fața unui număr mare de credincioși, reprezentanți ai Bisericii Catolice gazdă și alți invitați.

Actul de instalare a debutat cu un cuvânt rostit de Protoiereu, subliniind învățătura Sfântului Apostol Petru: „Nu te teme, de azi înainte vei fi pescar de oameni” (Evanghelia după Luca V, 10), referitor la chemarea slujitorilor la Sfintele Altare. În calitate de delegat al Ierarhului, Părintele Protopop a transmis arhierești binecuvântări celor prezenți; aprecierea pentru tânărul preot, precum și încrederea că acesta va avea și de acum înainte o activitate deosebită în plan bisericesc, așa cum a demonstrat în anii în care a activat la strană, participând activ la slujbele Bisericii.

La rândul său, tânărul preot paroh Nicolae Claudiu Țârlea, a mulțumit lui Dumnezeu, Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, părintelui Protopop, oficialităților prezente, tuturor celor apropiați și familiei, pentru sprijinul de care s-a bucurat până acum, arătându-se deschis unei bune colaborări în împlinirea lucrărilor care vor fi necesare bunului mers al noii parohii înființate în care își va desfășura activitatea preoțească.

La Sfânta Liturghie au mai participat Preot Vasile Pleșa (Parohia Minden), Preot Vlad Cătălin Lia (Parohia Emden) și Diacon George Ștefan (Parohia Osnabrück).

Noua Parohie înființată pentru credincioșii din Landkreis Osnabrück, orașul Melle și împrejurimi va avea ca sfinți ocrotitori pe Sfântul Apostol Bartolomeu și Sf. Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș.

Tot în acea zi, a fost săvârșită și slujba Parastasului pentru cei adormiți, fiind Moșii de vară.

Ziua s-a încheiat cu agapa creștinească pregătită cu acest prilej de doamna preoteasă Carla împreună cu doamnele din Parohie.