Sărbătoarea hramului bisericii la Salzburg 2023 și șezătoarea „Toamna obiceiurilor și tradițiilor la români“

Sâmbătă 4 noiembrie IPS Părinte Mitropolit Serafim a fost primit după datină și a oficiat Taina Sf. Maslu împreună cu mai mulți preoți, din sobor făcând parte preotul paroh Dr. Dumitru Viezuiau, P.C Preoți Constantin Bartok (Parohia Traunreut), Ioan Günther Lassel (Parohia Braunau), Stefan Casian Lungeanu (Parohia Traun), Alexandru Chinta (Parohia Vöcklabruck), Vasile Melinte (Parohia Wels), Daniel Stan (Parohia Kufstein) Andrei Bordeianu (Parohia Dornbirn), Paul Liviu Ghioc (Parohia Bischöfshofen). A urmat o Seara duhovnicească moderată de IPS Mitropolit Serafim, apoi toți cei prezenți au fost invitați la agapă în sala parohială.

Duminică 5 noiembrie, în ziua Hramului, Mitropolitul Serafim a fost primit, după tradiție cu flori, pâine și sare de către copii, tineri și adulți îmbrăcați în costume populare.

Slujba arhierească a fost oficiată de Ierarh, împreună cu Preotul Paroh Dr. Dumitru Viezuianu, Preotul Constantin Reinhold Bartok (Parohia Traunreut), Preotul Ștefan Lungeanu (Parohia Amstetten) și arhidiaconul Dumitru Dura.

În cadrul predicii, IPS Serafim a explicat pilda bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr îndrumându-ne „să avem o inimă milostivă, compătimitoare; rugăciunea să dezghețe inimile de piatră, să devenim de folos semenilor“. Impresionat de prezenta numeroasă a reprezentanților instituțiilor bisericești și civile locale, a mulțumit cu respect și prețuire tuturor pentru participare: Dr. Korbinian Birnbacher Starețul Mânăstirii Sf. Petru și Edmund Wagenhofer, Starețul Emerit al aceleiași Mânăstiri; Dr. Roland Rasser, Vicarul General al Arhiepiscopiei Romano – Catolice Salzburg; Perpetua Hilgenberd, Stareța Em. a Mânăstirii Nonnberg;  Mag. Martin Eisenbraun, Vicarul General al Bisericii Vechi-Catolice; Dietmar Orendi, Preotul Senior reprezentant al Bisericii Evanghelice; Mag. Dorotee Bürma, reprezentanta Bisericii Ev. Metodiste; Prof. Dr. Josef Schöchl, Președintele Parlamentului Landului Salzburg; Bernhard Auinger, Viceprimarul Orașului Salzburg; Mag. Michael Neureiter, Președintele II al Parlamentului Landului Salzburg; Monika Eibl, Consilier Social al Primăriei Salzburg; Florentina Bălășoiu, Consulul Gerneral al Consulatului General al României la Salzburg, însoțită de dna. Nicoleta Ciobotaru și dl. Robert Matei; Dr. Beatrix Holzer, Dr. Astrid Aufschnaiter, Prof. Robert Luckmann (Pro Oriente); Prof. Josef Standl și dna Dr. Liana Standl; Ursula Mair, Peter și Kristina Freina. La sărbătoare au participat și Preotul grec Arhim. Prof. Ilias Papadopoulos și P. John Reves de la Centrul Bizantin. În cuvântările rostite, oaspeții au exprimat bucuria întâlnirii cu Mitropolitul Serafim, au subliniat relațiile bune interconfesionale locale și rolul definitoriu al preotului ortodox Dr. Dumitru Viezuianu și al Comunității românești în viața spirituală și socială a orașului Salzburg.

Din partea Comunității a vorbit Doamna Înv. Flora Ennsberger. „Vă mulțumim din tot sufletul Înaltpreasfinția Voastră  sunteți în mijlocul nostru și  întâmpinăm în grădina Maicii Domnului cu urări de bun venit! Viața este ca o bibliotecă, fiecare om este o carte și fiecare zi este o pagină. Astăzi este o pagina plină de bucurie și lumina în cartea vieții. Oriunde mergeți și în orice faceți, fericirea să vă îmbrățișeze sufletul, iar bunătatea să vă lumineze calea.

În continuare, la momentul potrivit, credincioșii alături de mulți copii au primit Sfânta Împărtășanie, iar elevul Darius I., purtând un frumos costum popular a cântat priceasna: „Păstorul cel bun“.

S-a oficiat și parastas de pomenire a ctitorilor bisericii, trecuți la Domnul. Pentru Dl. Arhitect Ing. Eugeniu Dumitru  am păstrat un moment de reculegere.

În cadrul sărbătorii au fost felicitați credincioșii care poartă numele Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, care au primit flori și daruri.

Preotul Paroh Dumitru Viezuianu a mulțumit IPS Mitropolit Serafim pentru slujba arhierească și binecuvântare, apoi a mulțumit credincioșilor pentru pregătirea sărbătorii și a agapei tradiționale cu sărmăluțe românești, cârnați oltenești, cozonac moldovenesc  și gogoși calde pregătite în grădina bisericii, după rețeta românească.

Mulțumiri au fost adresate și  ministranţilor Niki Ganea, Petru Popa, Alexandru Borza, Christian Damian,  Iustin Toader, Alexandru Moldovan și corului, care a dat răspunsurile liturgice împreună cu toată comunitatea: Înv. Valentina Dragomir, Înv. Eugenia Viezuianu, Maria și Dumitru Sandu, Mihaela Hînsa, Gheorghe Maxim, Elena și Adrian Luntraru, Ștefan Miron, Clementina B. și Marin Dîrlea.

La încheierea slujbei IPS Serafim, a făcut apel la empatie și milostenie  pentru copiii săraci din Moldova. Credincioșii au contribuit cu dărnicie și jertfelnicie, iar drept mulțumire, au primit daruri inscripționate cu biserica și motive populare.

Șezătoarea „Toamna obiceiurilor și tradițiilor la români“

Sărbătoarea a continuat în sala de festivități a parohiei, unde s-a desfășurat șezătoarea culturală tradițională creștină intitulată: „Toamna obiceiurilor și tradițiilor la români“, organizată de Înv. Eugenia Viezuianu, Înv. Ion și Ioana Paraschivoiu. Pe masa ospitalității și împrejur au fost așezate obiectele de lucru: ulciorul, blide și vase de ceramică pline cu poame de mere, prune și pere, plosca, linguri și furculițe de lemn sculptate, furcă cu fuior de lână de tors și fusul, vârtelnița, sucala, tâlvul – cimpoi, rășchitoare.

Purtând un frumos costum popular din zona Bistriței Năsăudului, doamna înv. Flora Ennsberger, a prezentat programul sezătorii. Deschiderea momentelor muzicale specifice diferitelor zone ale României, a fost facută de preotul paroh Dumitru Viezuianu cu instrumentul oltenesc numit „Tâlv“ confectionat dintr-un dovleac. Melodiile interpretate vocal pe grupe: „Maramureș plai cu flori“, „Bucovina, Bucovina“, „M-a  facut mama oltean“, „Bade, pălărie nouă“, „Frumoasa-i vecina noastra“, au mangaiat sufletele tuturor celor care traiesc cu dorul de casă și de cei dragi.

Cântecul „Ciobanas cu trei sute de oi“ a fost interpretat la Mandoline de dna. Înv. Eugenia Viezuianu, Înv. Ion Paraschivou și la fluier de pr. Dumitru, însoțiți  vocal de cei prezenți.

Eleva Alexandra Toader și doamna Liliana Gheorghe au interpretat  cântecul „Mândră sunt că-s româncuța“.

Studenta Daria Cristiana Văcăroiu a interpretat la harpă câteva sonate muzicale. Surpriza a fost cântecul „Mocirița cu trifoi“ interpretat cu harpă, dar și cu vocea. Cu minunate momente muzicale ne-a încântat și fratele Dariei, studentul David Văcăroiu, la chitară. Aplauzele oaspeților au fost dăruite și părinților, d-na Adriana și domnul Florin Văcăroiu pentru efortul depus în educarea copiilor. Cei prezenți la șezătoare, îmbrăcați în costume tradiționale, au prezentat ceea ce lucrează și cum au deprins meșteșugul: cusut, tors, urzit, brodat, împletit, etc. Tineri și tinere din comunitate au prezentat costumele populare și veșmintele preoțești lucrate personal cu multă măiestrie de doamna Mariana și dl. Ion Cozma.

Doamna Liliana Gheorghe a interpretat melodii din tezaurul folcloric românesc.

Cei mai mici membri ai comunității Ariana, Sara, Darius, Sofia, Evelin, Maria, Carmen-Maria, David, Irina, Mattias, Ionuț, Stefan, Kevin, Robert, Raisa și alții au prezentat  sceneta “Când e pace pe pământ“, un imn și o rugă pentru liniște, a fost rostită de copii, fiecare dintre ei purtând pe piept câte un porumbel, devenind astfel mesageri ai păcii, dar și ai speranței, purității, prieteniei și dragostei dintre oameni“ și cântecele religioase: „Din cer, de departe“, „ Sa faci, o Iisuse din inima mea“, apoi dansul popular „Alunelu, Alunelu hai la joc“. Mulțumim  doamnei Prof. Mihaela Toader (trei copii)  și Educatoarea Aurica Huțanu (cinci copii) pentru darul cu care au fost înzestrate de Dumnezeu, de a iubi, a dărui  și modela sufletele copiilor.

Doamna Prof. Mihaela Toader a  arătat că programul artistic a scos în evidență pe de o parte legătura puternică pe care membrii acestei comunități o au cu credința și valorile naționale și pe de altă parte preocupările celor mici față de viitorul lor. Pentru tineri și adulți a fost un prilej de reconectare la tradiții prin portul și dansurile populare și prin cântările specifice diferitelor regiuni geografice ale țării.  

Prin programul lor, cei mici au reușit să-și exprime grija pe care o au față de păstrarea și mărturisirea credinței („Cine îl iubește pe Domnul Iisus/ Să ridice mâna tot mai sus, mai sus.”), a identității naționale („Mândră sunt că-s româncuță”) și a viitorului lor și al Planetei ( Hai să facem toți o horă/S-o-nvârtim ca gândul/ Ca să fie numai pace/Pe întreg Pământul.). 

Șezătoarea s-a încheiat cu dansuri populare executate de un grup de tineri, sub îndrumarea doamnei Mariana Cozma. Mulțumiri au fost adresate și dlui. Ioan Nascu  pentru implicarea sufletească în pregătirea sărbătorii.

Învățătoarea Eugenia Viezuianu