Parohia din Traun și-a serbat primul hram în cinstea Sf. Martin de Tours

Sâmbătă 11 Noiembrie am avut nespusa bucurie de a-l sărbători pe Sf. Martin de Tours, primul ocrotitor spiritual al parohiei nou-înființate la Traun.

Din soborul slujitor au făcut parte preacucernicii părinți: Pr. Dr. Sorin-Emanuel Bugner (Linz), Pr. Visarion Ipati (Klagenfurt), Pr. Dalibor Brinzei (Salzburg), Pr. Liviu-Paul Ghioc (Bischofshofen), Pr. Andrei Bordeianu (Dornbirn), Pr. Alexandru Cînța (Vöcklabruck), Pr. Vasile Melinte (Marchtrenk), preotul paroh Ștefan-Casian Lungeanu (Traun), sub protia Pr. Marius-Ioan Turcu (Waldkreiburg).

În cuvântul de învățătură, părintele Marius a subliniat importanța mărturisirii credinței în spațiul occidental cât și credința mărturisitoare și lucrătoare pe care trebuie să ne-o asumăm fiecare dintre noi cei ce locuim în Diaspora urmând exemplul atât pastoral cât și misionar al Sf. Martin de Tours, sfânt iubit atât de poporul austriac cât și de popoarele francez și german.

De asemenea, aducem mulțumiri și părinților Dumitru Viezuianu și Andrei Bordeianu pentru bucuria de a avea în mijlocul comunității noastre părticele din moaștele ale mai multor sfinți.

După Sfânta Liturghie, credincioșii s-au bucurat și de agapa frățească care a avut loc în sala parohială din Traun.

Tuturor le mulțumim pentru prezență, împreună rugăciune la acest ceas de sărbătoare al comunității noastre.

Nădăjduim în mila lui Dumnezeu și în rugăciunile Sf. Martin de Tours și a Sf. Ier. Calinic de la Cernica că împreuna lucrare și rugăciune vor întări atât relațiile între oameni cât și relațiile între cele două popoare, român și austriac spre Slava lui Dumnezeu și spre ocrotirea noastră a tuturor.

 

Pr. Andrei Bordeianu – Dornbirn