Sărbătoarea Hramului Parohiei Ortodoxe Române din Halle

Cu prilejul cinstirii Sfântului Slăvitului Proroc Ilie Tesviteanul, Parohia Ortodoxă Română din Halle și-a sărbătorit Hramul Mare.

Sărbătoarea a debutat cu oficierea Slujbei Sfântului Maslu, săvârșită în sobor format din Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, Pr. Iustinian Rareș din Iași și Pr. Paroh Teodor Mustea.

În cuvântul de învățătură adresat comunității române din Halle, Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul a precizat, printre altele : ,,Viața de familie trebuie asumată continuu cu tot ce decurge din aceasta: ne asumăm soțul, soția pentru viața aceasta și pentru veșnicie și toate împreună trebuie asumate într-un laborator în care să sporim în iubire (…) Este o cruce grea faptul de a trăi în străinătate. Dacă trăim însă cu înțelepciune, ne ajută Dumnezeu și găsim calea de a depăși condițiile vitrege. Important este să nu Îl uităm pe Dumnezeu, nici când muncim și nici când avem timp liber (…)”.

Slujba Utreniei și a Sfintei Liturghii a fost condusă de Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului. Soborul de preoți invitați a fost constituit din: Pr. Protoiereu IoanForga, de la Parohia Ortodoxă Română ”Sf. Mare Mc. Gheorghe” din Leipzig, Pr. Dr. Bogdan Stavarachi, de la Capela „Michael Stourdza” din Baden-Baden, Pr. Protos. Protosinghel Clement Lodroman, de la Parohia Ortodoxă Română „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Berlin, Pr. Sorin NicolaeAbuziloaie, de la Parohia „Sf. Ier. Nicolae” și „Sfinţii Mucenici Epictet şi Astion” din Duisburg, Pr. Mihai Ilaș de la Parohia Ortodoxă Română ”Sfânta Parascheva” din Hannover şi Pr. Iustinian Rareș din Iași.

Părintele Paroh Teodor Mustea a precizat: ”Noi, creștinii veacului din urmă, trăim un veac însetat de duhul Proorocului Ilie care îl așteaptă pe acesta să se opună apostazierii generalizate. Suntem chemați să răspundem sau nu acestei provocări cruciale adresate nouă. «Până când vom șchiopăta de amândouă picioarele?» (III Regi 18, 21), dacă Domnul este Dumnezeu, să-I urmăm Lui, adică să trăim credința curat și să o afirmăm răspicat”.

Frumusețea sărbătorii și bucuria comuniunii parohiei a fost întregită prin oficierea unei agape creștine la care au participat preoții invitați și un număr mare de credincioși și pelerini.

Parohia Ortodoxă Română ”Sf. Prooroc Ilie și Sf. Mc. Maurițiu” – Halle a fost înființată anul acesta, la marele praznic al Învierii Domnului. Această parohie a luat ființă în dorința de a sprijini comunitatea de români din landul Sachsen-Anhalt.

Pr. Paroh Teodor Mustea – Halle