ÎPS Mitropolit Serafim în vizită la Parohia din Mannheim

În Duminica a șaptea după Pogorârea Duhului Sfânt (23 iulie 2017), Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sf. Liturghie în biserica Învierea Domnului din Mannheim împreună cu PC Pr. Paroh Ioan Popescu și PC Diac. Dumitru Dura.

Răspunsurile la strană au fost date de credincioșii prezenți la slujbă, animați fiind de Doamna Preoteasă Maria Popescu.

Sâmbătă seara, la ora 17.00, IPS Serafim a oficiat Taina Sf. Maslu, iar apoi, în cadrul Serii Duhovnicești, a rostit o frumoasă cuvântare, mulți credinicioși primind răspunsuri la întrebările puse în legătură cu problemele sufletești ale lor.

Atât la Sf. Maslu cât și la Sf. Liturghie au participat numeroși credincioși, dintre care foarte mulți s-au împărtășit cu Sfintele Taine. IPS Serafim a rostit un frumos cuvânt de învățătură în cadrul Sf. Liturghii, explicând cât de importantă este credința noastră când ne rugăm din tot sufletul Bunului Dumnezeu. Mântuitorul a vindecat și vindecă oamenii de bolile sufletești și trupești după măsura credinței lor: “După credința voastră, fie vouă!” IPS Sa a îndemnat pe credincioși să se pregătească prin post și rugăciune înainte de venirea la biserica și în special înainte de împărtășirea cu Sfintele Taine, și a insistat îndeosebi asupra modului cum ne prezentăm atât ca și îmbrăcăminte cât și ca stare sufleteasca a fiecăruia la întâlnirea cu Domnul nostru Iisus Hristos.

Nu este de ajuns să venim la biserica și să asistăm numai la slujba ci să și participăm activ, fiind atenți la toate cuvintele rostite  în cadrul slujbelor, să le înțelegem sensul și să ne folosim de ele lăsând să pătrundă puterea Duhului Sfânt în sufletele noastre.

Biserica este o școala a mântuirii sufletului și cei ce-și dau silința o și dobândesc.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, ierarhul a rostit rugăciuni de binecuvântare pentru cei prezenți, felicitându-i și pentru frumoasa biserica ridicată ca semn al credinței în Dumnezeu în lumea și timpul în care trăim.

De asemenea s-a făcut o colectă pentru copiii săraci din Jud.Vaslui și Botoșani, proiect de suflet al IPS Mitropolit prin care sunt ajutați un număr de 500 de copii cu câte 25 euro lunar.

 

Pr. Paroh Drd. Ioan Popescu – Mannheim