Sărbătoarea Nașterii Domnului la Nürnberg

 

Vestită din inimă de cetele colindătorilor, în cântece străbune sau mai noi, Sărbătoarea Nașterii Domnului a fost prăznuită cu bucurie de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și credincioșii români din Nürnberg adunați în număr mare la Catedrala mitropolitană.

 

 În seara de Ajun, după săvârșirea Litiei de mulțumire pentru binecuvântările primite de la Dumnezeu, toți cei adunați la rugăciune au primit colinda corului „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei, dirijat de dr. Claudiu Pătrașcu. Programul de colinde tradiționale, cântări armonizate, adaptări muzicale ale unor poeme și cântări bizantine s-a intitulat „Primenește-ți gazdă, casa” și a încheiat o serie de concerte pe care corul catedralei le-a susținut în mai multe orașe din Germania. La încheiere, Mitropolitul Serafim a mulțumit călduros colindătorilor pentru că au făcut o tradiție din acest concert de Ajun și a îndemnat pe toți credincioșii să își deschidă inimile, ca de Sfintele Sărbători să primească binecuvântarea Cerului.

În dimineața primei zile a Crăciunului, ÎPS Serafim împreună cu părinții slujitori ai Catedralei au săvârșit Sfânta Liturghie la care s-au rugat împreună sute de credincioși români din Nürnberg. Predica ÎPS Sale a tematizat smerenia ca virtute de căpătâi, dată de exemplu chiar de Domnul, care s-a întrupat și s-a născut în condiții umile, într-o familie simplă, fiind ascultător întru toate. Atunci când a ieșit la propovăduire, Mântuitorul a început să predice lumii despre pocăință, adică întoarcerea lumii la Dumnezeu. Conștiința ca noi să ne putem cunoaște propriile păcate este un dar de la Dumnezeu, a subliniat ÎPS Sa, fiindcă nu toți se văd pe sine cum sunt cu adevărat, iar mulți deși își pot cunoaște greșelile, nu se pot ridica singuri din starea de păcătoșenie. Doar prin rugăciune inimile ne sunt transformate, lărgindu-se ca să cuprindă pe ceilalți oameni. Iar atunci, Hristos – Care este iubire – își află sălaș în inimile noastre. Însă schimbarea inimii, prin alungarea răutăților, se face printr-o luptă continuă și de durată, care necesită un efort duhovnicesc. Curăția copiilor ne învață fericirea lipsei de păcat, așa încât de multe ori părinții sunt cei care învață de la copii, și nu invers.

În cadrul slujbei, Mitropolitul Serafim a hirotonit întru diacon pe teologul Marius Jidveian, care va sluji într-o nouă comunitate românească, la Passau, urmând să fie sfințit preot la începutul lunii ianuarie. Slujba s-a încheiat cu un scurt concert de colinde, susținut de copiii de la școala parohială „Emaus” și de corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei.

Și în cea de-a treia zi a Sfintelor Sărbători, când Biserica prăznuiește pe Sfântul întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan, credincioșii din Nürnberg s-au rugat împreună cu Mitropolitul Serafim la Sfânta Liturghie. Cu acest prilej, cei prezenți au ascultat un cuvânt de învățătură despre martiriu și mărturisire. În cadrul slujbei a fost hirotonit întru diacon teologul basarabean Ion Tîrgoală, care va sluji la Parohia „Nașterea Domnului” din Luxemburg.