Sărbătoarea Parohiei din Stuttgart

În 24 mai, în duminica a șasea după Paști, a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic, credincioșii parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena”- Stuttgart au sărbătorit alături de părintele paroh, protoiereu Dr. Mihăiță Bratu, hramul parohiei. În mijlocul lor s-a aflat Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, care a săvârșit Sfânta Liturghie baptismală și a ținut un cuvânt de învățătură.

 Sâmbătă după-amiaza, în sala bisericii ”Sfinții Împărați” din Stuttgart a avut loc ședința preoților din Protoieria Baden-Württemberg, prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Serafim. Potrivit ordinii de zi, propuse de părintele protoiereu Mihăiță Bratu, au fost discutate probleme pastorale și administrative. După ședință, cei prezenți au participat la slujba Vecerniei.

Hramul Parohiei „Sfinții Împărați” a fost sărbătorit în prima duminică de după 21 mai, dat fiind că în timpul săptămânii puțin credincioși pot participa la acest eveniment al comunității. Astfel, duminică dimineața Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a săvârșit sfânta liturghie solemnă, în prezența părintelui paroh și a credincioșilor care au venit în număr mare la biserică. Solemnitatea a fost marcată de săvârșirea Tainei Sfântului Botez pentru prunca Antonia Teodora în cadrul Sfintei Liturghii, după o rânduială baptismală care amintește de începuturile creștinismului, când toate Tainele Bisericii erau încadrate în Liturghie.

După momentul împărtășaniei, la care au participat numeroși copii și credincioși, Înaltpreasfințitul Serafim a ținut un cuvânt de învățătură în care a explicat ce înseamnă „hramul parohiei”, apoi a vorbit despre importanța Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic din anul 325, care au pus bazele învățăturii dogmatice a Bisericii despre Dumnezeu-Tatăl și Dumnezeu-Fiul.

După Sfânta Liturghie a urmat un program artistic susținut de copiii din parohie, având ca tematică limba și cultura română. Cei prezenți au fost invitați apoi să participe la agapa cu ocazia hramului, în grădina parohiei, aflată în apropierea bisericii.