Sărbătoarea Parohiei românești și a Catedralei mitropolitane din Nürnberg

În ultima duminică a lunii octombrie, la câteva zile după Sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, românii din Nürnberg  au sărbătorit hramul Catedralei mitropolitane, care servește și ca biserică parohială, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, părintele paroh Teofil Herineanu și slujitorii Centrului eparhial.

Întreaga zi de sâmbătă, 28 octombrie, a fost pentru membrii parohiei din capitala Franconiei ocazie de a petrece mai mult timp împreună, contribuind la pregătirea sărbătorii sfântului lor ocrotitor în sălile parohiale. Seara s-a încheiat în rugăciune, cu slujba Privegherii în biserica din Fürtherstr. 166, care servește încă de la achiziționarea, reamenajarea și sfințirea ei, în 2004 totodată ca biserică parohială, lăcaș mănăstiresc și catedrală mitropolitană.

Duminică dimineața, după citirea Acatistului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a hirotesit întru citeț pe dl. Costel Augustin Gliga, membru al corului catedralei, implicat în numeroase activități bisericești locale. Slujba a continuat cu Sfânta Liturghie arhierească, la care au participat, pe lângă părintele paroh Teofil Herineanu, ceilalți slujitori ai catedralei. Răspunsurile liturgice au fost date de corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al catedralei, dirijat de dr. Claudiu Pătrașcu.

După momentul împărtășirii credincioșilor, ÎPS Serafim a ținut un cuvânt de învățătură în care a explicat celor prezenți însemnătatea duhovnicească a comunității parohiale, care trebuie să aibă ca model prima comunitate creștină din Ierusalim, unde pe lângă rugăciunea comună și viața bisericească, milostenia era practicată ca forma practică a iubirii și ajutorării semenilor.

La încheierea sfintei slujbe, credincioșii parohiei au felicitat pe părintele paroh Teofil Herineanu la împlinirea a 20 de ani de slujire în comunitatea românească din Nürnberg. Prezența zilnică a preotului în mijlocul românilor și slujirea tuturor credincioșilor au fost elogiate atât de către cele mai vechi membre ale comunității, cât și de către Părintele Mitropolit, care i-a mulțumit pentru frumoasa activitate pastorală. La rândul său, părintele Teofil a mulțumit Înaltpreasfinției Sale, părinților slujitori și maicilor pentru sprijinul în slujirea românilor din Nürnberg, familiei pentru susținere și înțelegere în activitatea sa, precum și numeroșilor membri ai parohiei care au înțeles să se implice activ în viața comunității.

Sărbătoarea a continuat cu agapa organizată în sălile multifuncționale ale Centrului Mitropolitan.

În mod tradițional, Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir este sărbătorit de românii din Nürnberg atât în ziua rânduită de Biserică pentru prăznuire, 26 octombrie, cât și în cea mai apropiată duminică, pentru ca toți cei care muncesc în timpul săptămânii să se poată bucura de sărbătoarea parohială, participând împreună la Sfânta Liturghie și la agapa frățească.

Prima comunitate ortodoxă românească în Nürnberg a fost organizată în 1976 ca filie a parohiei „Nașterea Domnului” din München, iar Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române i-a conferit statutul de parohie în anul 1981, chiar de praznicul Sfântului Dimitrie, motiv pentru care sfântul a devenit ocrotitorul noii parohii. Până în 1997 în parohie a slujit regulat părintele prof. Mircea Basarab, iar în 15 iunie 1997 au început să aibă loc slujbe în fiecare duminică, o dată cu instalarea părintelui Teofil Herineanu ca preot paroh. O dată cu cumpărarea complexului din Fürther Str. 166, în anul 2000, sediul Mitropoliei ortodoxe românești a Germaniei, Europei Centrale și de Nord se află la Nürnberg.