Sărbătoarea Parohiei „Sfânta Treime” din Regensburg

Duminica Pogorârii Sfântului Duh a însemnat pentru credincioșii Parohiei „Sfânta Treime” din Regensburg o zi de mare sărbătoare. Aceștia și-au sărbătorit cu anticipație hramul parohiei, dat fiind faptul că în Germania, Lunea Rusaliilor – când Biserica Ortodoxă prăznuiește Sfânta Treime – este zi de lucru, iar cei mai mulți credincioși nu pot lua parte la Sfânta Liturghie.
Părintele Petru-Florin Zaiț a săvârșit alături de enoriași Sfânta Liturghie, urmată de Slujba Sfințirii Aghiasmei mici și Rugăciunile de binecuvântare a holdelor.
După Slujbă a urmat o agapă frățească într-o frumoasă locație în aer liber. Cei prezenți s-au putut bucura împreună și de momente artistice cu muzică din folclorul românesc oferite de muzicienii Vlad Cojocaru din München (la acordeon) și violonistul Andrei Ciobanu, ipodiacon al Parohiei din Regensburg (vioară).
Nici copii Parohiei nu au fost uitați. Părintele Petru-Florin i-a adunat împreună pentru a le povesti, într-un mod interactiv, despre istorisirea și însemnătatea Sărbătorii Sfântului Duh în Biserica Ortodoxă, folosind materialele de cateheză ale Mitropoliei noastre.