Sărbătoarea Sfântului Dimitrie în Parohia din Nürnberg

Duminică, 26 octombrie 2014, de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Catedrala Mitropolitană și Parohia românească din Nürnberg și-au sărbătorit hramul, alături Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, PC Părinte Paroh Teofil Herineanu și numeroși oaspeți.

 

 Sărbătoarea a început din ajun, când parohieni din Nürnberg, dar și oaspeți veniți din Germania sau din țară, au ajutat la pregătirea zilei de bucurie. La ceas de seară, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a săvârșit slujba Vecerniei cu Litia, potrivit rânduielilor bisericești.

Duminică dimineața, credincioșii și-au întâmpinat chiriarhul, participând în număr foarte mare la Sfânta Liturghie Arhierească, răspunsurile fiind date de corul parohiei, alături de un grup de preoți din Eparhia Sălajului, invitați de Părintele paroh Teofil Herineanu. Alături de părinții de la Catedrală, au slujit la Sfânta Liturghie PC Părinte Protosinghel Ghelasie Păcurar de la parohia din Würzburg și PC Părinte Ioan Pop de la Diaconia din Neuendettelsau.

După cântarea Axionului, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit pe teologul Cristian Căjvăneanu întru diacon pe seama parohiei Friedrichshafen-Ravensburg, în vederea intensificării misiunii ortodoxe printre românii din partea de sud-vest a Bavariei. În cuvântul de învățătură, Ierarhul a prezentat pe părinții slujitori la Sf. Liturghie și a îndemnat pe cei prezenți la întărirea legăturilor frățești și implicarea în viața bisericească. Parohia este o familie mai mare – a spus Înaltpreasfinția Sa – și în același fel în care o familie trăiește în armonie atunci când există dragoste, înțelegere și supunere, tot astfel o parohie funcționează acolo unde dragostea și înțelegerea biruiesc diferențele și interesele proprii. Credincioșii au fost îndemnați să participe și la susținerea proiectelor Mitropoliei, „Burse pentru copii săraci din Moldova”, proiect de ajutorare a copiilor cu situații financiare foarte dificile din județele Botoșani și Vaslui, respectiv „Galați 2020”, proiect-pilot de revigorare a vieții economice din orașul și județul Galați, în vederea stopării migrației românilor.

La momentul împărtășaniei, mulți credincioși au primit Sfintele Taine, bucurându-se de plinătatea comuniunii întru Hristos.

Bucurându-se de un soare generos de toamnă, la agapa frățească organizată de parohieni în sala de festivități și în corturile amenajate în curtea bisericii au participat peste 250 de credincioși, care au putut asculta pricesnele interpretate de PC părinți veniți din Episcopia Sălajului, apoi programul pregătit de grupa de copii a parohiei, coordonată de domnul Zoltan Gaspar, precum și de cântecele românești interpretate de dl. Petre Stoian, solist și instrumentalist, invitat al parohiei.