Sărbătoarea Sfintei Ecaterina, la Aschaffenburg

Ultima sâmbătă a acestei luni (26 noiembrie) a reprezentat pentru românii din orașul Aschaffenburg (Bavaria) o zi de sărbătoare, comunitatea avându-l în mijlocul ei pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, care a participat la Hramul bisericii „Sf. Mare Muceniță Ecaterina”.

 

Ierarhul a participat în seara de vineri la Taina Sf. Maslu săvârșită în biserica parohială. Slujba în sobor a fost urmată de o frumoasă Seară duhovnicească în care s-au discutat multe aspecte legate de viața spiritual a credincioșilor români aflați departe de țară.

La Sf. Liturghie, IPS Serafim a fost înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi și de mulțime de credincioși veniți la hram nu doar din Aschaffenburg, ci și din alte localități din Germania. În cadrul slujbei a avut loc hirotonia întru diacon a teologului Rafael Petrache, care va sluji la această parohie.

În cuvântul de învățătură, Părintele Mitropolit i-a îndemnat pe credincioșii prezenți să urmeze pilda sfinților, să înmulțească rugăciunea și faptele bune. De asemenea, ierarhul a subliniat și necesitatea înmulțirii misiunii în parohii.

La final, părintele paroh, P.Cuv. Protosinghel Ghelasie Păcurar a mulțumit ierarhului pentru binecuvântarea împărtășită comunității și i-a îndemnat pe credincioși să rămână aproape de Biserică, sprijinind activitățile parohiei, dar și Proiectul Mitropoliei “Burse pentru copii săraci din Moldova”.

Ziua a continuat cu o agapă la care au participat membrii comunității și alți numeroși invitați.

 

 Arhid. Chiril Socaciu