Sărbătoarea Sfintei Treimi și hirotonie întru diacon la Nürnberg

În lunea de după Pogorârea Sfântului Duh, credincioșii români din Nürnberg au cinstit praznicul Sfintei Treimi în catedrala mitropolitană, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și de oaspeți din parohia „Sf. Ap. Andrei” din Schwäbisch Gmünd, sosiți la hirotonia întru diacon a teologului Daniel Simionescu.

 Potrivit tradiției Bisericii Ortodoxe, prima zi de după un praznic împărătesc este dedicată persoanelor care au participat la evenimentul din istoria mântuirii care s-a prăznuit. În lunea de după Rusalii se sărbătorește Ziua Sfântului Duh și praznicul Sfintei Treimi, drept pentru care în toate bisericile ortodoxe s-a săvârșit Sfânta Liturghie. La slujba săvârșită în catedrala mitropolitană din Nürnberg, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim au fost slujitorii catedralei, precum și părintele Mircea Neagu, de la parohia „Sf. Ap. Andrei” din Schwäbisch Gmünd. După cântarea axionului, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit întru diacon pe teologul Daniel Simionescu, pe seama parohiei amintite. Părintele Daniel Simionescu este originar din Dorna Arini, jud. Suceava, este licențiat și master la Facultatea de Teologie din Sibiu și este tată a doi copii.

La momentul predicii, Înaltpreasfințitul Serafim a vorbit credincioșilor prezenți despre cinstirea lui Dumnezeu în Treime de persoane și despre bunătățile primite, pentru care mulțumim în fiecare zi Domnului.