Sărbătoarea Sfintelor Paşti pe insula Fehmarn

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim au fost săvârşite slujbele din Săptămâna Mare şi Slujba Învierii de către părintele Luca în capela St. Jürgen (Sf. Gheorghe) în nordul îndepărtat al Germaniei. Capela se află pe insula Fehmarn și este un punct de oprire pe traseul de pelerinaj „Via Scandinavica”, care face legătura dintre Scandinavia și traseele de pelerinaj din centrul şi sudul Germaniei numite „Jakobsweg”.  

Credincioşii de pe insulă, din Heiligenhafen dar şi din oraşele Lübeck, Hamburg şi Rostock au participat la slujbele din Săptămâna Mare, care au culminat cu Slujba Învierii continuată de Dumnezeiasca Liturghie. Într-o atmosferă de adâncă linişte a răsunat îndemnul pascal: „Veniţi de luaţi lumină!”. Cântările slujbei au continuat în noapte cu pace şi bucurie, iar cântarea „Hristos a Înviat” a răsunat la fel de firesc în limba germană ca şi în limba română.

Duminica la slujba Vecerniei speciale numită şi „Vecernia Iubirii”, Sfânta Evanghelie a fost citită în mai multe limbi.

În Săptămâna Luminată am fost îndemnaţi ca lumina primită să fie păstrată şi dăruită, împărtăşită tuturor prin faptele noastre după cuvântul evanghelic: „Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.”(Mt. 5,16)

Credincioşii prezenţi la Sărbătoarea Sfintelor Paşti, îi mulţumesc ÎPS Mitropolit Serafim pentru marea binecuvântare şi darul primit.

Hristos a înviat!

Nicolae Geisler şi Tom Hiss