Scrisoare de mulțumire la începutul Postului Mare

de la doamna Doinița Mihai, coordonatoarea din Negrești a proiectului „Burse pentru copii săraci din Moldova”, proiect filantropic al Mitropoliei noastre inițiat în 2013.

18 martie 2024

Înaltpreasfinția Voastră,

a început Sfântul și marele post ! Vă dorim din toată inima,  Înalt Preasfinției Voastre, preoților, credincioșilor și tuturor sponsorilor noștri, un post ușor, un post cu spor, să vă ajute bunul Dumnezeu  să biruiți cu răbdare toate ispitele și  mai dorim să fim alături unii de alții, în rugăciune în toată această perioadă. Pentru mine este o perioada frumoasă a anului când, avem posibilitatea să ne lepădăm de tot ce ne tulbură, de tot ce este rău.

Este o binecuvântare și o bucurie amestecată cu puțina tristețe pentru minunatul dar făcut de bunul Dumnezeu nouă, oamenilor! Dumnezeu S-a sacrificat prin moarte cumplită pe cruce ca noi sa fim fericiți, ca noi sa fim fără de păcat. Avem porunca de la Dumnezeu sa fim fericiți pentru a-I slavi jertfa. Să fim fericiți când ajutăm pe alții, să fim fericit când nu păcătuim, când suntem duioși și mai ales și atunci când putem ierta pe toți cei care ne fac rău, ne judecă și ne pun piedici. Ei sunt cei cărora trebuie sa la mulțumim căci așa vedem măsura dragostei noastre fată de aproapele, așa cum ne învață Domnul nostru Iisus Hristos. Sunt foarte fericită când la Sfânta Liturghie vin mulți copii! Mulți sunt din familii foarte necăjite și au început să vină și părinții lor! Este minunat sa vezi fețișoarele lor, cu mânuțele împreunate spre Sfântul Altar! Copiii ne pot fi exemple de sinceritate și simplitate!  Iarăși am avut câteva cazuri de copii la care le-au murit părinții. Copiii știu să gestioneze mult mai bine decât noi, cei maturi astfel de dureri. Se roagă cu evlavie pentru părinții lor plecați la Domnul. Noi aici suntem bine în general. Distribuirea bonurilor se desfășoară bine, lună de lună și beneficiarii sunt fericiți că au câțiva bani în plus. Vă rog să transmiteți tuturor celor care cu dragă inima contribuie pentru acești copii mulțumirile noastre, post ușor și binecuvântat  și să îi asigurați că noi aici ne rugăm permanent pentru dânșii.

Fie ca bunul Dumnezeu să ducă fiecăruia în parte câte o fărâmă din rugăciunile noastre spre folosul lor duhovnicesc.

Domnul Dumnezeul nostru să ne ajute ca și în acest post să avem răbdare în ispite, sa trecem cu bine totul ca să ne putem bucura de Învierea Domnului nostru Iisus Hristos.  Să aveți parte de sănătate, bucurii duhovnicești și împlinire sufleteasca!

Dacă v-am greșit cu ceva, vă rog să mă iertați, nu am făcut-o intenționat!

Dacă voi mai greși fără de voie de acum, vă rog iertați-mă!

Fie ca bunul Dumnezeu să vă aibă în paza minunată și în dragostea sa nemărginită! Post cu spor și binecuvântat sa aveți!

Sărut dreapta!

Cu nespusă dragoste, recunoștință și profund respect, prof. Doinița Mihai cu preoții și copiii minunați pe care îi ajutați!

Mai multe despre programul „Burse pentru copii săraci din Moldova” se găsesc aici.