Slujbă misionară în Parohia Neuburg an der Donau

În duminica în care prăznuim Izgonirea lui Adam din Rai, am avut bucurie de a-l avea în mijlocul nostru pe părintele protosinghel medic Athanasie Ulea.

Bucuria împreună slujirii a fost întregită de cuvintele părintelui ieromonah. Explicând Evanghelia Duminicii, părintele a vorbit despre aspecte generale ale credinței care trebuie însă desăvârșite: „Toate religiile au practica postului, a rugăciunii, a iertării. În Predica de pe Munte însă, Mântuitorul arată împlinirea acestor practici universal valabile”. Iertarea la care îndeamnă Dumnezeu înseamnă eliberarea de sunt păcatul celuilalt: „nu mă las determinat de păcatul aproapelui, nu las păcatul să schimbe bunătatea la care sunt chemat”. Comoara inimii de care vorbește finalul Evangheliei reprezintă gândurile la Dumnezeu păstrate în cufărul inimii: „când basmele vorbesc despre dragonul care păzește comoara, simbolic se înțelege diavolul care vrea să împiedice omul să Îl găsească pe Dumnezeu în tainița inimii lui”. Prin asceza din perioada postului, creștinul încearcă să îl găsească pe Dumnezeu în inima lui și să corecteze greșeala întreită a lui Adam, care l-a izgonit din Rai: „Adam a pierdut raiul prin neascultarea de Dumnezeu, prin neîncredere în pedagogia Lui atotiubitoare și în final prin nepocăire, prin nerecunoașterea și nedelimitarea de păcat. În perioada postului, creștinul se antrenează în ascultarea de cuvântul lui Dumnezeu, se dăruiește Lui și crește în credința și conștiința iubirii Lui până la moarte, schimbându-și mintea prin efortul ascezei, care este antrenament duhovnicesc”.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Părintele Athanasie a vorbit despre efectele ascezei asupra sănătății sufletești și trupești, precum și rolul postului în viața creștinului: „creștinul nu postește pentru a ține dietă, pentru că ar fi sănătos sau nici măcar pentru că așa spune biserica. Creștinul postește din dragoste față de Dumnezeu.” Pe de altă parte, „punându-se într-o stare de ne-voință, de lipsă, credinciosul își dă seama de lipsurile pe care le are și, smerindu-se, se roagă mai intens ca Dumnezeu să vină în el și să îl împlinească. Așa cum o fiară flămândă este mai agresivă, mai vigilentă și mai puternică pentru a-și căuta și obține hrana, tot la fel postul arată atât modul mai mult sau mai puțin animalic la care suntem, dar mai ales cum putem crește din el prin căutarea și obținerea hranei celei adevărate, care vine doar prin relația cu Dumnezeu”. Mai departe, părintele Athanasie a vorbit despre metodele vindecătoare prezente în rugăciunile ortodoxe, importanța metaniilor pentru viața duhovnicească, iar la final despre tehnica rugăciunii lui Iisus, după metoda Sfântului Iosif de la Văratec.

Întreaga noastră parohie îi este profund recunoscătoare părintelui Athanasie pentru această bucurie, și acum la început de drum în Postul Mare dorim și noi tuturor multă pace sufletească, spor duhovnicesc și un post binecuvântat .

A consemnat Pr. Paroh Constantin Chira, Parohia Neuburg an der Donau