Seară românească cu ocazia Centenarului Marii Uniri, la Dortmund

Credincioșii români din Parohia „Sf. Dimitrie cel Nou” – Dortmund au sărbătorit Centenarul Marii Uniri sâmbătă 7 decembrie în cadrul parohiei printr-o seară românească de înaltă ținută culturală și artistică. Cei prezenți au putut înțelege importanța marelui eveniment al Istoriei naționale atât cu mintea, cât și cu sufletul prin programul desfășurat în această seară.

 

 După un scurt moment muzical oferit de domnul doctor Bogdan Anton Ciobotaru în deschiderea serii, a urmat o interesantă și clară prezentare a momentului Marii Uniri din 1918 de către domnul dr. Alexandru Zidaru.  Domnia sa ne-a descris situația politică și socială atât a românilor cât și a provinciilor românești din acel an de grație pentru a înțelege dorința românilor de a se uni într-o singură țară. Un moment deosebit al prezentării l-au constituit cele 5 poze făcute la 1 decembrie 1918 și comentariul lor, fapt prin care cei prezenți au devenit contemporani cu cei din Alba Iulia de acum 100 de ani.

 Prin cântecele patriotice interpretate cu mult suflet și multă bucurie de dl. Ciobotaru am simțit în suflete, ceea ce au simțit și înaintașii noștrii aflați la Adunarea Nașională de la Alba Iulia.

 Prof. Dr. Flavius Guiaș a întregit tabloul Centenarului cu o meditație la ceea ce am învățat de la înaintașii noștri și de la faptul că ei ar trebui să fie modele noastre și ale copiilor noștrii de viață, de conduită morală și intelectuală și de credință.  Domnul profesor a evocat pe cei care, și-au jertfit tinerețea și viața în temințele comuniste și care au participat la realizarea Marii Uniri.

 Un alt moment muzical de data aceasta de muzică patriotică l-au oferit Flavius Frunză la clarinet și tinerele Anisia Frunză și Alicia Petre.  Frumusețea cântecelor s-a împletit cu frumusețea costumelor populare aduse din Translivania și a colțului românesc pregătit cu răbdare și dragoste de Voichița și Flavius Frunză descoperind alte și alte aspecte ale sufletului românesc.  Zona Bucovinei a fost și ea la înălțime prin cantecele patriotice și doinele interpretate la fluier de Mircea Tâmpău și Ionuț Taciuc.

 Seara s-a încheiat cu o suită de colinde românești, aducându-ne aminte că ne aflăm în Postul Nașterii Domnului, colinde interpretate de domnul Anton Bogdan Ciobotaru la chitară și voce, dar și de către cei prezenți în număr mare la această seară românească, a doua din acest an a Parohiei Sfântul Dumitru cel Nou din Dortmund.

 Pr. Dr. Ispas Ruja