A treia ediție a Festivalului-concurs de colinde al Diasporei a avut loc la Viena

 În perioada 8-9 decembrie 2018 a avut loc, la Viena, a treia ediție a Festivalului–concurs de colinde al Diasporei românești din Europa, intitulat „Hristos se naște, slăviți-L!”, cu participarea a șapte coruri din Austria, Germania, Franța și Italia.  Gazdele acestui festival, la care a fost prezent ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, au fost parohiile „Sf. Ap. Andrei” și „Sf. Cuv. Antonie cel Mare” din capitala Austriei.

 După ediția inaugurală de la Paris (2016) și cea de-a doua, organizată la Torino (2017) a venit rândul capitalei muzicii să găzduiască acest important eveniment al Diasporei românești, menit să împărtășească bucuria Nașterii Domnului și frumusețea colindelor. La festivalul organizat, sâmbătă seara, în parohia „Sf. Antonie cel Mare”, iar duminică seara – cu decernarea premiilor – în biserica parohială „Sf. Ap. Andrei” din cartierul vienez Simmering au participat corurile: „Sfântul Andrei” al Parohiei omonime din Viena (dirijor: Georgel Popa), „Sfinții Martiri Brâncoveni” al Catedralei Mitropolitane din Nürnberg (dirijor: dr. Claudiu Pătrașcu), „Plugușorul” al Parohiei din Saarbrücken (dirijor: pr. Constantin Papuc), „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” al Catedralei Mitropolitane din Paris (dirijor: Ionuț Furtună), „ACOR” al Parohiei „Sf. Ioan Botezătorul”din Strasbourg (dirijor: pr. Vasile Iorgulescu), „Cântăm Domnului” al Parohiei  „Sf. Cuv. Parascheva” din Torino (dirijor: pr. Cristian Vasilescu) și Corala Preoților din Roma (dirijori: pr. Gavriil Popa și Andrei Petru Aslan).

O parte dintre participanți au sosit deja de vineri seara, iar în dimineața zilei următoare au fost ghidați de Părintele Vicar Nicolae Dura prin centrul istoric al orașului, unde au vizitat capela românească din Löwelstrasse, cu o istorie impresionantă și o pictură de excepție, târgul de Crăciun din piața Primăriei, Universitatea din Viena, Biserica Votivă – ctitorită de împăratul Franz Josef, Palatul de iarnă al împăraților habsburgi și catedrala „Sf. Ștefan”. Aici corurile reunite din Nürnberg și Paris au cântat câteva colinde românești, în prezența numeroșilor vizitatori care trec zilnic pragul vestitului dom.

Festivalul-concurs a început sâmbătă seara, în biserica „Sf. Antonie cel Mare” (paroh: pr. dr. Ioan Moga) cu prima parte în care corurile au performat programul impus, constând dintr-un colind popular sau bizantin, unul din tradiția țării din care provine corul și o piesă de dificultate („Toaca-n cer”, compoziție de P. Severin). Interpretarea deosebită a dovedit o creștere în calitate a corurilor, atât din punct de vedere tehnic, cât mai ales artistic, iar aprecierile publicului au fost pe măsură.

Duminică dimineața, cele șapte coruri au înfrumusețat Sfânta Liturghie în cele două biserici vieneze și la capela istorică din centrul capitalei. Însă bucuria colindelor a fost sporită și la parohia din Wiener Neustadt prin prezența corului „Plugușorul” al parohiei Saarbrücken, respectiv la St. Pölten prin prezența corului parohial „Cântăm Domnului” din Torino, așa încât vestea Nașterii Domnului a impresionat până la lacrimi de bucurie și emoție sfântă pe credincioșii prezenți la Sfintele Liturghii duminicale din toate parohiile românești ale Austriei Inferioare.

Seara de duminică a fost dedicată interpretării, la alegere, a altor colinde românești și internaționale, în biserica parohială „Sf. Ap. Andrei” (paroh: pr. dr. Nicolae Dura), care s-a dovedit neîncăpătoare. Coriștii s-au întrecut în rafinamentul interpretării și sufletul pus în vestirea Nașterii Domnului, regalul artistic încheindu-se cu colindele corului „Sf. Ap. Andrei” al parohiei vieneze-gazdă, condus de talentatul Georgel Popa. Cu măiestrie, dirijorul a adus împreună de corala parohială și vocile pline de prospețime ale copiilor parohiei, întregind colinda cu participarea generației de mâine.

În urma deliberărilor juriului format din profesionști în domeniul muzical, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a lăudat nivelul excepțional al tuturor coriștilor și a acordat Premiul I corurilor ACOR din Strasbourg și „Sf. Arhangheli” din Paris, Premiul al II-lea corului „Sf. Martiri Brâncoveni” din Nürnberg, iar Premiul al III-lea corurilor din Torino și Roma. Performanța deosebită a coriștilor din Saarbrücken, conduși cu talent și dăruire de părintele Constantin Papuc a fost răsplătită cu mențiunea juriului, iar corul-gazdă „Sf. Ap. Andrei” din Viena a primit premiul publicului.

Seara s-a încheiat cu cântarea celui mai cunoscut colind al românilor, „O, ce veste minunată” de către toți cei prezenți, coriști și auditoriu laolaltă.