Ședință a Curatoriului pe șantierul Așezământului Bisericesc din München

Marți, 29 mai a.c., Curatoriul pentru sprijinul construirii Așezământului Bisericesc Român din München s-a întâlnit în ședință de lucru pe șantierul acestuia (din Kastelburgstraße 88, 81245 München) sub președinția d-nei Barbara Stamm, președintă a.D. a parlamentului Bavariei. Curatorii au apreciat lucrarea deosebit de frumoasă și realizată la o calitate excepțională, considerând că edificiul va deveni un punct de referință al orașului München.

S-a apreciat că trebuie făcute toate eforturile pentru finalizarea în cel mai scurt timp posibil, pentru a se evita costuri suplimentare și s-au căutat noi posibile surse de finanțare. Pe lângă aprecierea față de frumusețea arhitecturală a proiectului și de calitatea execuției, curatorii au fost impresionați și de implicarea credincioșilor români care susțin efortul construcției.

Le mulțumim și noi onoraților curatori pentru tot sprijinul care a făcut ca acest Așezământ să poată fi realizat. Cu recunoștință, bucurie și bună nădejde, + Sofian Brașoveanul

 

 

Donează pentru Așezământ                                                         

 

Beneficiar: Rum. Orth. Metropolie – Kirchenzentrum München
IBAN: 
DE76 7509 0300 0005 1307 35
BIC: 
GENODEF 1M05
Scopul: 
Kirchenbau / Pentru construirea bisericii

Cont în România …