Întâlnirea miniATORG din Vogtland

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, filia din Plauen a Parohiei Sfinții Ștefan cel Mare și Vitus din Chemnitz împreună cu Asociaţia Tinerilor Ortodocşi Români din Germania – (ATORG) au organizat în perioada 24-26 mai 2019 întâlnirea miniATORG din Vogtland. De data aceasta locația a reprezentat-o ferma Pfaffengut, într-un spațiu fascinant din Vogtland, în estul Germaniei.

 În acest weekend, Plauenul și Vogtlandul a devenit locul unde tineri din München, Tübingen, Heidelberg sau Dresden și-au dat întâlnire pentru a petrece câteva zile împreună. Unii dintre ei au venit încă de vineri seara, când la o plimbare spre apus, au zărit o turmă de peste 50 de mufloni. O mică cercetare a dat la iveală și un turn de vânătoare destul de comod, dotat cu fotolii și pături călduroase! Pisicile sălbatice nu s-au lăsat însă văzute! Doar cele domestice s-au lăsat smotocite!

 Sâmbătă dimineața s-a întregit formația cu tineri din Chemnitz și Plauen, care au colindat dealurile din împrejurimi. S-a vizitat Turnul Charlotei sau Mosenturm și lacul de acumulare Pöhl. Deși ploaia a încercat să întunece soarele, voia bună n-a putut fi influențată. Unii s-au plimbat în jurul lacului sau la locul de joacă, alții s-au cocoțat prin copaci și s-au dat cu tiroliana deasupra lacului.

 Seara s-a pregătit un grill cu licori de ananas sau mango, dar și tradiționala bere locală, Sternquell. În jurul unui foc de tabără s-a discutat mai ales despre prietenie și cunoașterea de sine ca premiză pentru relații sănătoase.

 Duminică s-a săvărșit Sfânta Liturghie în Filia din Plauen, care de la Florii are un nou spațiu de cult. Apoi a urmat obișnuita agapă, urmată de o scurtă vizită prin centrul orașului, care este încă de la 1122 datat documentar. Tinerii s-au grăbit apoi să își exercite dreptul de vot, având în vedere faptul că duminică au fost organizate și alegerile europene. Și-au luat la revedere, promițându-și să se reîntâlnească cel târziu la întâlnirea anuală ATORG, anul acesta în estul Germaniei, în vestitul oraș cultural Dresda.

Ierom. Athanasie Ulea

 Câteva relatări ale participanților:

 Bianca: Mă bucur nespus de mult că am participat la această intalnire. A fost acea „gură de aer” de care la un moment dat cred că fiecare dintre noi avem nevoie. Discuțiile mi-au fost de folos, pentru care mulțumesc tuturor ! Sper să mai am ocazia să particip la o astfel de întâlniri!

 Marinela: Când vine totul din inimă, tot acolo se întoarce! Uniți în Hristos și în Credință se întâmplăîntotdeauna lucruri minunate! Eu asta am simțit alături de voi și vă mulțumesc! Este o bucurie săîntâlnești oameni care au fost crescuți prețuind valorile creștine și morale, de aceea un MULȚUMESC vouă și părinților voștri! Vă îmbrățișez!